Musze napisać rozprawkę na jutro!!!!!!!!! PILNE

Temat rozprawki:
"Chwale lub naganie podlegają królowie"
Napisz rozprawkę oceniającą dotyczącą Stanisława Augusta Poniatowskiego, odwołując się do conajmniej 3przykładów. Wykorzystaj 1przykład z literatury, historii oraz podaj kontr argument........
PILNE!!! jutro z tego mam Prace Klasowa....... prosze o pomoc

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-18T19:04:43+01:00
Stanisław August Poniatowski, król Polski to postać bardzo kontrowersyjna. Z jego winy zdarzyło się dużo dobrego i też dużo złego. Według mnie Stanisław August Poniatowski był dobrym władcą i w dalszej mojej wypowiedzi postaram się podać argumenty.
Po pierwsze Król Stanisław August Poniatowski przyczynił się do rozwoju szkolnictwa tworząc: Komisje Edukacji Narodowej i Towarzystwo do Ksiąg Elementarnych. Ważnym dokonanie w tej dziedzinie było również utworzenie Szkoły Rycerskiej, która służyła do przygotowywania młodzieży do służby wojskowej i cywilnych zadań publicznych.
Po drugie rozwinęły się manufaktury czyli produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie i oparta jest na podziale pracy, ale także Dorze rozwinęły się , domy towarowe oraz banki które umożliwiły rozwój handlu.
Po trzecie rozwinęła się kultura i sztuka w której rozkwitła epoka Oświecenia, Król był wielkim mecenasem nauki, sztuki i literatury, organizował obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych, pisarzy, poetów.
Z kolei przejdę do argumentu przeciwnemu mojemu zdaniu, za jego panowania odbył sie I Rozbiór Polski(1772). Ogromne wpływy w Polsce miała Caryca Katarzyna a Poniatowski był jej kochankiem. W 1795r Król Stanisław August Poniatowski zrzekł sie korony.
Podsumowując moją wypowiedź uważam, że Stanisław August Poniatowski to jeden z najlepszych królów Polskich, mimo, że był bardzo uzależniony od woli carycy Katarzyny II to jednak miał światły umysł. Działał na korzyść państwa, to właśnie za jego panowania kraj bardzo się rozwinął pod względem kulturalnym jak i naukowym.
10 4 10