Odpowiedzi

2009-10-14T13:29:30+02:00
Zależy od punktu widzenia...Antygona reprezentowałą prawo moralne, boskie, które nakazywało pochować jej brata, po za tym była jego siostrą, natomiast Kreon był reprezentantem państwa, mógł oszczędzić antygone i narazić się ludowi, który przeciez chce równego traktowania zarówno zwykłych ludzi jak i ludzi z rodu królewskiego. Kreon miał wybór: albo Antygona i bunt ludu, albo lud i kara boska.


To Antygona zwyciężyła ten tragiczny konflikt wartości i to ona ma rację. W życiu najważniejsze jest dobro bliźnich i każdy powinien postępować tak aby innym było z nami dobrze. Oczywiście ważny jest autorytet i niezmienność swych poglądów, ale nie za wszelka cenę. Oby nas wszystkich było stać na coś tak wielkiego jak Antygonę, która w dramacie Sofoklesa powiedziała: „Współkochać przyszłam, nie współnienawidzić”.

2009-10-14T13:31:25+02:00
Ja pisałam taką notatke na lekcji...może się przyda ale nie wiem...:
Kreon,władca Teb,wydał następujący rozkaz:
-Eteoklesa pochować z honorami jako obrońcę miasta
-Pilinika zostawić bez pochówku, psom i ptakom na pożarcie jako zdrajcę ojczyzny.
Rozkaz Kreona złamała Antygona(siostra obu poległych braci). Pogrzebała zwłoki Polinika, strażnicy złapali ją na gorącym uczynku i przyprowadzili przed oblicze Kreona(stryja Antygony). Amtygona przyznała się do świadomego złamania rozkazu.
Racja Antygony:
-przestrzega praw boskich
-chce spełnić powinność wobec brata
Racja Kreona:
-chce ukarać zdrajcę ojczyzny
-nie chce stracić szacunku-dlatego ukarze Antygonę.