Odpowiedzi

2016-08-09T17:12:17+02:00
Antygona nie zgadza  się z  wolą króla Kreona. Ukochani jej dwaj bracia Eteokles i Polinejk polegli w bitwie o Teby. Eteokles jako bohater broniący miasto, ma mieć bardzo uroczysty pogrzeb, a Polinejk po zarządzeniu króla Kreona już nie może zostać pochowany, bo był przywódcą wojsk , które atakowały miasto. Siostra ich Ismena zgadza się z wola Kreona, lecz druga ich sistra Antygona jest temu przeciwna. Buntuje się wiedząc że, może za nieposłuszeństwo zapłacić nawet swoim życiem. Z godnie z nakazami praw boskich jej obowiązkiem jest godnie pochować brata Polinejka i zrobi to bez żadnego wahania. Ismena radzi siostrze aby, pogrzebała brata w tajemnicy, bez narażania się na gniew i karę ze strony króla. Antygona jednak decyduje ze pogrzeb będzie publiczny i prosi Ismenę, aby także w nim uczestniczyła. Niestety siostra odmawia  bojąc się gniewu Kreona. Antygona chowa brata godnie.
Strażnik informuje króla, o Antygona pochowała brata łamiąc jego zakaz. Kreon wzywa Antygonę i Ismenę prosi je o wyjaśnienia, jedna siostra oświadcza że, uczyniła tak jak nakazują boskie prawa i pochowała brata godnie, druga przyznaje że, wiedziała o zamiarach Antygony, ale nie uczestniczyła w pogrzebie . Antygona bierze całą winę na siebie i twierdzi że jest gotowa przyjąć za to nawet karę śmierci. Kreon wydaje wyrok -kara śmierci.
Zły król rozmawia z synem Hajmonem, który jest Antygony narzeczonym. Syn prosi go o zmianę wyroku, lecz ojciec jest uparty i zawzięty, nie zgadza się. Antygona za złamanie zakazu zostaje zamurowana żywcem w komnacie. Tejrezjasz jako wieszcz napomina stale króla, ale bez skutku że przez jego wyrok będzie źle się działo w państwie. Kreon po odejściu wieszcza  trochę się przestraszył i postanawia zmienić jednak swoją decyzję, co do kary na Antygonie. Nakazuje natychmiast ja uwolnić.
Po zburzeniu ściany w miejscu zamurowania Antygony, okazuje się że już jest za późno, ona umarła. Do króla przybywa posłaniec z drugą złą nowiną, jego syn Hajmon popełnił samobójstwo, nie mogąc znieść tego co spotkało jego ukochaną. Gdy żona króla Eurydyka i zarazem matka Hajmona się dowiedziała o śmierci syna, bez skrupułów także popełnia samobójstwo. Trzy tragedie naraz, to jak na króla za dużo. Dopiero teraz Kreon zrozumiał jak wiele złych rzeczy przez jego nie przemyślane decyzje zrobił. Wielce się zasmucił.