Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-18T16:16:41+01:00
Szanghaj - największe miasto Chin, położone w delcie rzeki Jangcy - jest największym chińskim ośrodkiem gospodarczym, finansowym i komunikacujnym. Ma bardzo długą historię, sięgającą 1000 lat.
Muzeum Szanghaju - W mieszczącym się na Placu Ludowym muzeum znajdują się bardzo dobrze eksponowane kolekcje z poszczególnych dziedzin kultury i sztuki chińskiej.
Yu Yuan - kompleks ogrodów znajdujący się północno-wschodnim końcu szanghajskiej starówki. Ogrody liczą sobie ponad 400 lat, założone zostały w czasie panowania dynastii Ming przez urzędników dworskich, są dobrym przykładem chińskiej sztuki ogrodowej XVI w. W pobliżu ogrodów znajduje się równie ciekawy bazar, gdzie znaleźć można duży wybór rzemiosła chińskiego.
Świątynia Nefrytowego Buddy jest jedną z niewielu buddyjskich świątyń w Szanghaju i stanowi ważny ośrodek kultu religijnego. W świątyni znajduje się nefrytowy, 2-metrowy posąg Buddy bogato zdobiony złotem i klejnotami.
W Szanghaju mieści się też wiele galerii i muzeuów, warto odwiedzić m.in.: Galerię Sztuki Liu Haisu, Szanghajską Akademię Malarstwa Chińskiego, Galerię ShanghAR i Szanghajskie Muzeum Sztuk Pięknych.

Armia Terakotowa - Niedaleko Xianu, w prowincji Shaanxi znajduje się jeden z najważniejszych i najoryginalniejszych zabytków na świecie. W 1974 r. odkryto tu liczące ponad dwa tysiące lat figury terakotowej armii. Każda z ok. 7000 figur jest inna. Twarze, budowa ciała czy uzbrojenie żołnierzy zostały wykonane bardzo precyzyjnie. Poszczególni żołnierze różnią się rysami i wyrazem twarzy, budową ciała, postawą a nawet napięciem mięśni. Armia ta miała bronić dostępu do grobowca cesarza Qin Shi Huangdi. Obecnie w Muzeum Armii Terakotowej w trzech ogromnych pawilonach można oglądać wykopaliska, a w nowoczesnym kinie również film pokazujący powstawanie armii terakotowej.

Guilin - jedno z najbardziej malowniczych i zielonych miast Chin. Jego historia sięga z górą 2200 lat. Wielu uważa je za najpiękniejsze miasto świata. Miasto i jego okolice swój urok zawdzięczają wapiennym wzniesieniom oraz pagórkom o fantastycznych kształtach.

Suzhou - założone ok. V wieku p.n.e. - jest jednym z najstarszych miast w dorzeczu rzeki Jangcy. Główną atrakcją Suzhou obok Muzeum Jedwabiu i Muzeum Regionalnego są ogrody. Uważa się, że chińska sztuka zakładania ogrodów pochodzi właśnie stąd. Ogrody Suzhou są najczęściej ogrodami zamkniętymi, ogrodzonymi wysokimi murami. Wchodzi się do nich ozdobnymi bramami. Każdy ogród stanowi pewną całość, ma swoistą harmonię i mimo upływu wieków i licznych zmian właścicieli, indywidualny charakter poszczególnych ogrodów został zachowany do dnia dzisiejszego.

Wyspa Putuoshan ma 12,5 km2, żyje na niej 4 tys. mieszkańców, a znajduje się tam ponad 20 czynnych świątyń buddyjskich. Najstarsza świątynia na wyspie pochodzi z 916 roku p.n.e. Poza tym mieszczą się tam dobrze zachowane pagody, pawilony oraz wiele jaskiń.

Świątynia Shaolin została zbudowana w 377 r. n.e. (lub 495 r. n.e.) na górze Shaoshi - Deng Feng Xien w prowincji Henan, na rozkaz cesarza Wei.

Groty Longmen - zespoły jaskiń na skraju pustyni Gobi. Zachowało się w nich 2400 terakotowych posągów, 45 000 m2 wspaniałych malowideł ściennych, wiele naczyń rytualnych i cennych dokumentów pisanych. Groty wykute są w wysokim kamiennym zboczu horyzontalnie na długości jednego kilometra. Buddyjskie rzeźby można tu podziwiać nie tylko w 1300 otwartych grotach, ale także na ich frontonach.

Wielki Mur Chiński - mur obronny, zaopatrzony w bramy i wieże, ciągnacy suę od Szanghajkuan (nad zatoką Liaotung) do Ciajükuan w górach Nan-szan, o długości ok. 4200 km, chroniący Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. Pierwsze odcinki muru zaczęły już powstawać około VI wieku p.n.e. Znaną do dziś postać mur uzyskał dopiero za dynastii Ming w XII w. Mur chiński jest największą budowlą tego typu na świecie. Obecnie znaczna jego część jest w złym stanie i porozrywana na kilkanaście odcinków o różnej długości (stopniowo odbudowywana). Dla turystów udostępnione zostały wyremontowane odcinki w Badalingu, Simatai, Jinshanlingu i Huanghuachengu.


Mam nadzieje ze pomogłam :)