Odpowiedzi

2010-02-18T16:40:11+01:00
2010-02-18T16:40:20+01:00
Na obrazie Jana Matejki "Jan kochanowski nad zwłokami Urszulki" z 1862 roku można zauważyć tytułowe postaci, czyli Jana Kochanowskiego oraz Urszulę - jego córkę. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, iż mężczyzna przedstawiony na obrazie jest zmartwiony i przejęty śmiercią bliskiej mu osoby. Zmarszczki na czole, a także układ jego dłoni, które tak czule obejmują denatkę mówią same za siebie. Od razu mozna wychwycić więź, która onegdaj łączyła te dwie osoby. mimo tego, że córka Kochanowskiego nie żyje, to ojciec bardzo delikatnie obchodzi się z dziewczynką, chociaż i tak nie może już jej skrzywdzić.
Skupiając się jednak na martwej orszuli, widać iż jej rodzina jest bardzo zamożna. Widać to po wyglądzie trumny, która jest bogato zdobiona, a także pięknej, białej sukni doskonale dopasowanej do martwej dziewczynki.
Na drugim planie można zauważyć kolejno, po lewej stronie duży obraz Matki Boskiej wiszący na ścianie, a zaraz obok wykwintny, drewniany stojak na świece. Chociaż cały obraz utrzymany jest w ciemnych barwach, to po prawej stronie można zauważyć potężny regał na książki. W pomieszczeniu tym utrzymany jest półmrok, ponieważ żałobnicy zastosowali się do staropolskiej tradycji przechowywania nieboszczyka w izbach zaciemnionych.
Moim zdaniem, mimo tego że obraz traktuje o sprawach smutnych i przygnębiających, to posiada on swój urok, który sprawia że dzieło Jana Matejki przyciąga wzrok wszystkich ludzi, niezależnie od ich upodobań artystycznych.
5 4 5
2010-02-18T16:42:12+01:00

Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki” – opis obrazu
Na pierwszym planie obrazu Jana Matejki „Jan Kochanowski nad zwłokami Urszulki”, w samym centrum, znajduje się Kochanowski wraz z córką. Pisarz, trzymając Urszulkę w objęciach, jednocześnie wskazuje na nią dłońmi, co świadczy o tym, że jest na obrazie najważniejsza. Na jego twarzy maluje się rozpacz, smutek, żal i cierpienie. Całuje córkę, która zdaje się być spokojna, pogodna, niewzruszona. Jej ręce są opuszczone i bezwładne, symbolizują odchodzenie. Urszulka ubrana jest w białą sukienkę, na jej piersi leży krzyż, a u wezgłowia znajduje się róża. Dziewczynka leży w trumience z wygrawerowanym napisem „Orszula”. Obie postacie są ukazane od pasa w górę, co świadczy o duchowej wymowności sceny.
Na drugim planie, po lewej stronie, znajduje się obraz Matki Boskiej i Jezusa, a także stojąca obok, dająca nienaturalne światło świeca. Pod obrazem widzimy zapalony znicz. Po prawej stronie obrazu widoczny jest regał z książkami i znajdująca się obok rzeźba smutnego, płaczącego aniołka. W prawym dolnym rogu obrazu dostrzegamy lutnię, która symbolizuje sztukę i talent poetycki, jaki niewątpliwie posiadała Urszulka. Lutnia leży na czerwonym materiale, który oznacza zwycięstwo nad śmiercią. Można więc powiedzieć, że lewa strona obrazu ukazuje przedmioty związane z Bogiem, duchowością, a prawa – przedmioty używane w życiu codziennym. Po prawej stronie możemy wyróżnić także ciemną kotarę, która świadczy o intymności sceny, ponieważ wpisuje widza w obraz, jest „oknem” na świat Kochanowskiego.
Tło obrazu jest bardzo ciemne. Oświetlona jest tylko Urszulka i głowa oraz ręce jej ojca, co wyróżnia i uwidacznia obie postacie. Całość jest przygnębiająca, wyraża smutek Kochanowskiego po stracie najbliższej osoby.
4 2 4