W formie pisemnej musze zrobic projekt realizacji zadań związanych z udzieleniem pierwszej pomocy. dane do projektu: mężczyzna ok.45 lat, na skutek zjedzenia kawałka surowego mięsa zaczyna się dusić. sinieje, traci przytomość. nie reaguje na bozdźce zewnętrzne. prosze o pomoc!;)

1

Odpowiedzi

2010-02-19T16:49:51+01:00
UTRATA PRZYTOMNOŚCI-to następstwo przerwania prawidłowej czynności mózgu.
ZASADY POSTĘPOWANIA Z NIEPRZYTOMNYM:
1.Ocena sytuacji.
2.Ocena bezpieczeństwa własnego i poszkodowanego. 3.Sprzwdzenia,czy poszkodowany jest przytomny.
4.Sprawdzenia,czy poszkodowany oddycha.
5.Udroznienie jego dróg oddechowych.
6.Dokładne zbadanie poszkodowanego.
7.Opatrzenie stwierdzonych obrażeń.
8.Ułożenie poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej.Wezwanie służb ratunkowych jest konieczne jeśli poszkodowany nie odzyska przytomności w ciągu 3minut.

UDROŻNIENIE DRÓG ODDECHOWYCH:
*klęknij obok głowy poszkodowanego,
*połóż jedną rękę na czole poszkodowanego i delikatnie odegnij jego głowę do tyłu,
*końce palców drugiej ręki umieść na żuchwie poszkodowanego,a następnie unieś ją w celu udrożnienia dróg oddechowych.

OCENA ODDYCHANIA:nie powinna przekraczać 10-15s. pochylamy się nad poszkodowanym tak by na własnym policzku wyczuć oddech lub go usłyszeć,jednocześnie obserwujemy czy klatka piersiowa się porusza, dodatkowo możemy położyć na nią rękę (WIDZĘ,CZUJĘ, SŁYSZĘ-puls,tętno).


ZASADY POSTĘPOWANIA W MIEJSCU NAGŁEGO WYPADKU:

I.Ocena sytuacji:*co było przyczyną wypadku,*czy zagrożone jest czyjeś życie,*czy będziemy potrzebowali pomocy,*czy przy poszkodowanym są jakieś lekarstwa i czy na coś choruje.

II.Ocena bezpieczeństwa: *lokalizujemy zagrożenie i jeśli jest to możliwe likwidujemy je lub ewakuujemy poszkodowanego,*stosujemy środki ochrony osobistej.

III.Pierwsza pomoc:
1.badanie wstępne:-ocena przytomności:najpierw z odległości 5m próbujemy nawiązać kontakt słowny zadając proste pytania,jeśli nie reaguje to podchodzimy od strony głowy i możemy lekko potrząsnąć za ramię lub uszczypnąć w ucho,ocena drożności dróg oddechowych:otwieramy usta poszkodowanego,tak by zajrzeć do jamy ustnej i usuwamy ewentualne ciało obce,-ocena oddychania:nie powinna przekraczać 10-15s.pochylamy się nad poszkodowanym tak by na własnym policzku wyczuć oddech lub go usłyszeć, jednocześnie obserwujemy czy klatka piersiowa się porusza, dodatkowo możemy położyć na nią rękę(WIDZĘ,CZUJĘ, SŁYSZĘ-puls,tętno).
2.wezwanie służb ratunkowych:-rodzaj zdarzenia,-miejsce zdarzenia,-liczba,wiek,płeć poszkodowanych,-swoje dane.
3.likwidacje stanów zagrożenia życia-dokładne zbadanie poszkodowanego:-b.czaszki(2ręce lekko pod głową i przejechać rękami:stłuczenia,obrzęki),-b.uszu(płyn surowiczo-krwisty,podstawa czaszki czy jest uszkodzona),-b.oczu,
b.nosa:wydostawanie płynu,krwi,złamanie nosa,-b.jamy ustnej(problemy z krążeniem krwi,kolor ust)-b.twarzy(kolor),
b.szyji,kręgosłupa,-b.barków,-b.obojczyków,-b.kl.piersiowej i brzuch,-b.miednicy,-b.kończyn(od barków do nadgarstków, nogi do stawu skokowego).
4.zaopatrzenie obrażen.
5.ułożenie w pozycji bezpiecznej: pozycja ustalona-boczna.
6.ochrona poszkodowanego przed warunkami atmosferycznymi.

IV.Dalsza opieka nad poszkodowanym.POZYCJA BEZPIECZNA:
1.Zdejmij poszkodowanemu okulary i wyjmij duże przedmioty z jego kieszeni.
2.Klęknij obok niego i sprawdź czy obie kończyny dolne są wyprostowane.
3.Ułóż-znajdującą się bliżej ciebie-kończynę górną ofiary pod kątem prostym w stosunku do jego tułowia,zgietą w stawie łokciowym,tak aby dłoń poszkodowanego była zwrócona ku górze.
4.Drugą kończynę górną poszkodowanego połóż w poprzek jego klatki piersiowej,a grzbiet ręki tej kończyny przyłóż do znajdującego się bliżej ciebie policzka ofiary.
5.Chwyć drugą ręką kończynę dolną-położoną dalej od ciebie- poszkodowanego tuż nad kolanem i podciągnij ją do góry,nie odrywając stopy od podłoża.
6.Trzymając rękę poszkodowanego przyciśniętą do jego policzka,pociągnij za dalszą nogę tak,by odwrócić go w swoim kierunku.
7.Kończynę dolną poszkodowanego znajdującą się na górze ułóż tak,by była zgięta pod kątem prostym w stawie biodrowym i kolanowym.
8.Odchyl głowę poszkodowanego,aby zapewnić drożność dróg oddechowych.
9.W razie potrzeby ułóż rękę poszkodowanego leżącą pod policzkiem tak by jego głowa pozostała w odchyleniu.