Dokonaj samodzielnej analizy obrazu ,,złożenie do grobu"
Ma być dość długa, składać się z:
Dane o artyście
metryczka dzieła
dziedzina plastyczna
tematyka dziela
technika i forma
treść dzieła
kompozycja
treść ideowa
moja ocena
daje naj za wyczerpującą odpowiedź. Błagam potrzebuje jej ;(

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-19T14:58:38+01:00
Złożenie do grobu
autor : Rafael santi
urodził się w mieście Urbino w środkowych Włoszech jako syn niezbyt wybitnego malarza i pierwsze nauki pobierał u ojca. Z urbino niedaleko było do Florencji, słynnej z najwyzszych dokonań sztuki tego czasu. Kiedy Rafael pojawił się tam po kilku latach , wiedział juz że tematem, któremu poświeci się przede wszystkim będą wizerunki madonny. Namluje ich wiele, pierwsze już we florencji, jak słynna madonna zwana Piekną Ogrodniczką.
w roku1508 rafael wyjechał do rzymu i tam pozostał juz do przedwczesnej smierci<żył zaledwie 37 lat, zmarł na febre>. W rzymie powstały nowe wizerunki madonny, m.in. słynna Madonna Sykstyńska. Wówczas to namalował rafael wielkie freski w prywatnych apartamentach papieskich, tzw. stanzach watykańskich. Jako architekt rafael pozostawił po sobie kilka sławnych dzis budowli, m.in. kościół sw. elgiusza w rzymie i pałac pandolfinich we florencji.
Bogata i zróznicowana twórczość Rafaela była dla kolejnych pokoleń artstów ścigłym wzorem i źródłem inspiracji. 13 lat przed śmiercią namalował piękny obraz ,, Złożenie do grobu"< wiadomości z ksiązki Bliżej sztuki oraz własne przemyślenia>
Jest to obraz sztalugowy, który został namalowany w 1507 roku na zamówienie Atlanty Baglioni
Układ lini jaki mozna dostrzec w tym dzile jest dość zaskakujący. Są to 2 przeciwstawne sobie linie<ku skosie> gdzie pierwszą kształtują postacie z lewej strony i drugą postacie z prawej strony. Bardzo ciekawe jest równiez perzedstawienie kobiety która na ten widok mdleje. Niektórzy sądzą że jest to Matka Boska. Meżczyzna trzymający z lewej strony ciało Jezusa spogląda w stronę nieba, jakby szukał tam siły i pomocy być może dla Jezusa. Za Chrystusem znajduje się kobieta trzymajaca go za ręke. W oddali widać góry i miasto. Nastrój panujący w tym obrazie przedstawia ból i cierpienie. KLudzi ukazani szukaja wsparcia i pomocy. Chcą sami pomóc lecz nie potrafią.
Obraz jest bardzo przejrzysty.
Głównie przedtawiona jest cipła paleta barw, a w tym najbardziej czerwień. Można to wnioskowac z szat jakie mają na sobie postacie. Rafael celowo użył tego koloru. Oznacza on ból i cierpienie Jezusa.
Temat tego obrazu związy jest w zupełności z tytułem, który mowi o pogrzebie Chrystusa. Przy tym towarzyszy jemu wielu ludzi.
Moim zdaniem obraz ten jest przedstawiony w idealny sposób. Jest tylko jedna rzecz , która moim zdaniem nie pasuje do tej tematyki. Myślę że kolor czerwieniu został tu dopasowany idealnie, jednak lepiej byłoby gdyby reszta kolorów była bardziej w odcienioach szarości. Jak na pogrzeb sa tyo zbyt zywe barwy.
4 4 4