Odpowiedzi

2010-02-18T18:15:05+01:00
CHARAKTERYSTYKA ANTYGONY [ zakończenie jest niestety częściowo wzięte z internetu, lecz jest trochę zmienione]
[akapit] Antygona jest tytułową bohaterką tragedii Sofoklesa. Zrodziła się z kazirodczego związku Edypa z Jokastą. Jest siostrą Ismeny, tragicznie zmarłych; Eteoklesa i Polinejkesa, a także narzeczoną Hajmona i siostrzenicą króla Teb - Kreona.
Jest dziewczyną, na której rodem - rodem Labdakidów ciąży fatum.
[akapit] Antygona jest młodą odważną, dumną, zdecydowaną oraz energiczną kobietą.
Zna swoje obowiązki, wie, które wartości należy wyżej cenić, rozumie, co jest jej powinnością. Po ogłoszeniu zakazu przez Kreona nie waha się ani chwili, natychmiast podejmuje decyzję o pogrzebaniu brata. Jej praca to ,,święte prawa bogów", których nie wolno zlekceważyć.
Antygona gardzi słabością siostry, jest wobec niej szorstka, odpychająca, nie rozumie jej wahać i strachu.
Kieruje się siostrzaną miłością, pobożnością, która nakazuje jej wypełnić wolę bogów i bać się kary za jej nieprzestrzeganie. Dziewczyna jest gotowa poświęcić życie w obronie swych przekonań i wiary.
Tylko młodziutka królewna potrafi stawić czoła Kreonowi. Schwytana na gorącym uczynku i postawiona przed jego obliczem zachowuje dumę i godność. Nie wypiera się czynu, nie prosi o wybaczenie, nie tłumaczy się.
Antygona to postać tragiczna, uwikłana w konflikt tragiczny. Będąc w takiej sytuacji, nie mogła dostrzec innego wyjścia niż śmierć.
[akapit] Według mnie Antygona jest godna uwagi przez swoją postawę i dorosłe zachowanie. Jest prawym człowiekiem. Wykazuje się niemałą odwagą i poświęceniem dla innej osoby, co w starożytnej Grecji należało do rzadkości.
Mam nadzieję, że każdy zgodzi się ze mną, że czas spędzony nad lekturą "Antygona" nie został stracony, a książka zapadnie nam głęboko w pamięci, głównie za sprawą tytułowej bohaterki.
1 5 1