1.Wyjaśnij dlaczego pokarmy roślinne nie mogą stanowić podstawy pełnowartościowej diety.
2.Zarówno węglowodany jak i tłuszcze są źródłem energii organizmu.Jednak to węglowodanów powinniśmy spożywać więcej.uzasadnij słuszność tego stwierdzenia podając 3 argumenty.
3.Zakreśl witaminy pełniące w organiźmie podane funkcje.
-prawidłowa budowa kości: A D3 E K
-pobudza wytwarzanie krwinek czerwonych:B9 C H PP
-prawidłowa praca mięśni:A D3 E K
-przyśpiesza gojenie się ran: H B12 C B6
4.Napisz według jakiego kryterium zaklasyfikowano magnez i żelazo do dwóch różnych grup pierwiastków występująych w twoim otoczeniu.
5.Wymień 3 funkcje śliny.
6.Uzupełnij tekst
Na śniadanie jesz bułkę z masłem żółtym serem i pomidorem.Dostaje się ona do jamy ustnej gdzie ulega .. przy pomocy ... .Przez gardło i ... przesuwa się do ... .Działają tutaj ... a ściany twojego żołądka są chronione przez ... .Paka pokarmowa wędruje do początkowego odcinka jelita ... czyli ...Dostają się tutaj wydzieliny dwóch gruczołów trawiennych: ... i ... pomagające strawiuć ostatecznie twoje śniadanie.W jeliscie cienkim następuje proces wchłaniania: glukozy, ... , ... ,glicerolu i ... do krwi.Pozostałe resztki twojego śniadania dostają się do ... gdzie powstaje kał usuwany przez ... na zewnątrz.

1

Odpowiedzi

2010-02-18T20:08:59+01:00
1. Pokarmy roślinne nie mogą stanowić podstawy pełnowartościowej diety, ponieważ nasz organizm potrzebuje także m.in. białek pochodzenia zwierzęcego oraz produktów wytwarzanych przez nich takich jak: mleko, ser biały itp. Także nasz organizm potrzebuje węglowodanów gdzie znajdziemy m.in. w chlebie.
2.węglowodanów powinniśmy spożywać więcej, ponieważ
- organizm potrafi szybciej czerpać z nich energię.
- spożywając węglowodany złożone, chronimy się przed huśtawką glikemiczną, czyli dużą różnicą poziomów cukru we krwi.
- niewielka porcja węglowodanów zamieniana jest w organizmie w tkankę tłuszczową, ponieważ jest to proces nieefektywny z punktu widzenia biochemii. Węglowodany przede wszystkim zamieniane są na energię.
3.-prawidłowa budowa kości: D3,A
-pobudza wytwarzanie krwinek czerwonych:B9, H,PP
-prawidłowa praca mięśni:D3,E
-przyśpiesza gojenie się ran:H,C,B12.
5. Funkcje śliny:
• Udział w procesie trawienia pokarmów
• Ochrona jamy ustnej przed szkodliwymi czynnikami
• Utrzymanie wilgotności jamy ustnej
• Wydalanie substancji organicznych i nieorganicznych
• Uczestniczenie w procesie optymalizacji procesu mowy
• Regulowanie gospodarki wodnej organizmu
• Oczyszczanie jamy ustnej i zębów z resztek pokarmowych
• Hamowanie wzrostu bakterii w jamie ustnej
• Działanie przeciw próchnicze.
6. Na śniadanie jesz bułkę z masłem żółtym serem i pomidorem.Dostaje się ona do jamy ustnej gdzie ulega rozdrobnieniu przy pomocy zębów i śliny.Przez gardło i przełyk przesuwa się do żołądka. Działają tutaj enzymy trawienne a ściany twojego żołądka są chronione przez błone śluzową. Paka pokarmowa wędruje do początkowego odcinka jelita cienkiego. Dostają się tutaj wydzieliny dwóch gruczołów trawiennych: lipazy i trypsyny pomagające strawiuć ostatecznie twoje śniadanie.W jeliscie cienkim następuje proces wchłaniania: glukozy, aminokwasów, glicerolu i kwasów tłuszczowych do krwi.Pozostałe resztki twojego śniadania dostają się do jelita grubego gdzie powstaje kał usuwany przez odbyt na zewnątrz.