Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-18T19:12:33+01:00
A) Grasica - wytwarza limfocyty, hamuje rozwój gruczołów płciowych; hormon g. (hormon wzrostu) wpływa na kształtowanie się kości dziecka (rozwój szkieletu), przemianę węglowodanową i rozmieszczenie witamin w organizmie.
b) Węzły chłonne - występujące na naczyniach limfatycznych w całym organizmie skupiska tkanki limfatycznej, wielkości i kształtu ziarna grochu, otoczone torebką łącznotkankową; są miejscem wytwarzania limfocytów, zawierają również liczne komórki (fagocyty) niszczące drobnoustroje.
c) Śledziona - nieparzysty narząd kręgowców i człowieka, położony w jamy brzusznej w okolicy lewego podżebrza; śledziona otoczona jest torebką utworzoną z tkanki łącznej włóknistej; w miąższu śledziony wyróżnia się miazgę czerwoną i białą; w miazdze czerwonej odbywa się proces rozpadu i fagocytozy erytrocytów i leukocytów oraz rozkład hemoglobiny w miazdze białej następuje powstawanie i rozpad limfocytów; śledziona wytwarza również ciała odpornościowe i niszczy drobnoustroje oraz stanowi magazyn krwi, która zalega w zatokach żylnych; b
20 4 20