Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-19T18:32:33+01:00
"Czy bohaterowie literaccy są inspirujący?' Uważam, że ta teza ma słuszność. Jest wiele postaci w literaturze, które mogą stać się inspiracją dla dzisiejszych ludzi.
W książce pt.: "Kamienie na szaniec" zaciekawiła mnie postać Rudego. Był jednym z wielu młodych ludzi, którzy walczyli z wrogiem o wolność swojego narodu. Był gotowy zrobić absolutnie wszystko, aby tylko doprowadzić do uwolnienia Polski z okowów wojny i niewoli. W efekcie swoich działań w straszny sposób stracił to, co miał najcenniejsze- własne życie. Nie żałował go, wiedział, że bez ofiar nie ma zwycięstwa. Zmarł śmiercią godną, honorową i bohaterską. Do swoich ostatnich chwil był niezłomnym wojownikiem swoich czasów. Przez to, co robił jego zyskał nieśmiertelność. Śmierć nie była jego końcem. Do dziś trwa w sercach tych, którzy pamiętają uśmiechniętego młodzieńca, który dla słusznej sprawy nie wahał się przed niczym i który zbliżył Polskę do upragnionej wolności.
Kiedy przeczytałam lekturę "Romeo i Julia" dużo myślałam na temat głównej bohaterki. Stała się dla mnie wzorem kobiety, przeznaczonej do kochania i bycia kochaną. Wzruszająca, piękna, dzielna i szalona w swojej miłości Julia skłaniała mnie do marzeń o tym, aby też przeżyć równie niesamowitą- choć oczywiście nie tak tragiczną- przygodę, jak ona. Nie posiadałam się ze zdziwienia nad jej oddaniem dla ukochanego Romea. Poświęciła dla niego wszystko, co miała- rodzinę, bogactwo, a w końcu własne życie. Przez swoje cechy stała się dla wielu ludzi uosobieniem wspaniałej, godnej czci kobiety.
W książce pt.;" Syzyfowe Prace" spotykamy postać Andrzeja Radka. Jest on zwykłym wiejskim chłopcem, synem wieśniaka. Zajmuje się pasaniem świń. Nie pasuje to jednak do niego, gdyż chłopiec jest niesłychanie inteligentny. Dostrzega to pan Paluszkiewicz, nauczyciel na dworze. Pokazuje Andrzejowi atlas. Jest to moment przełomowy w życiu małego pastuszka. Otwiera się przed niem nieznany mu dotąd świat, świat nauki i wiedzy. Posmakowawszy go chłopiec nie chce już go opuścić. Mimo to, że cały świat się mu przeciwstawia, Andrzej pokonuje przeciwności losu. Ma w życiu cel, do którego dąży za wszelką cenę. Z godną podziwu wytrwałością robi to, co w życiu liczy się dla niego najbardziej.
Na podstawie wyżej wymienionych argumentów mogę stwierdzić, że bohaterowie literaccy są dla mas wielką inspiracją. Jest ich tak wielu, a wszyscy z inną historią, że na pewno każdy znajdzie dla siebie wśród nich inspirację i wzór do naśladowania.