Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-18T20:01:18+01:00
-płoć
-okoń
-sandacz
-jazgacz
-szczupak
-węgorz europejski
-sum
-sumik karłowaty
-miętus
-karp dziki sazan
-karaś srebrzysty
-lin
-kiełbie


Sandacz
Drapieżnik z rodziny okoniowatych, osiąga długość do 100cm, wagę 15kg, żyje do 20lat, występuje w zbiornikach, które posiadają duże partie dna kamienistego, bez mułu. Najchętniej odżywia się narybkiem ale nie gardzi larwami owadów, ślimakami a nawet żabami. Wąski przełyk zmusza sandacza do atakowania tylko małych ryb. Bardzo żarłoczny.
Ciało wydłużone, wrzecionowate. Linia boczna przechodzi na płetwę ogonową. Kości pokrywy skrzelowej nagie lub tylko u góny pokryte łuskami. Grzbiet zielonoszary. Brzuch biały. Na bokach ciała szaro ołowianym tle 8-12 czarno szarych, poprzecznych smug. Na płetwach grzbietowych i ogonowej, na błonach między promieniami, szeregi ciemnych plamek. Znak charakterystyczny dwa zęby przednie - kły, oraz duże szkliste oczy. Kiedy leży na dnie może się wydawać jednokolorowy, boczne pasy zanikają, kolor ciała ciemno zielono-czarny

Okoń (Perca fluviatilis)
Jedna z najbardziej pospolitych i najpiękniej ubarwionych ryb naszych wód śródlądowych jest okoń. Drapieżnik. Rośnie bardzo powoli, dorasta do 25cm, waga 1-1,5kg, żyje do 15lat. Żyje w przeważnie w stadach. odżywia się głównie rybami, nie gardzi również fauną denną. Ciało okonia pokryte jest mocno osadzonymi drobnymi łuskami, występuje niewielkie spłaszczenie boczne. Uzębienie szczęk szczotkowate. Natężenie ubarwienia zmienne, uzależnione od środowiska. Ciało zielonkawe. Grzbiet ciemnozielony. Na bokach ciała 5 - 9 ciemnych pasków poprzecznych. pierwsza płetwa grzbietowa szara, na jej końcu czarna plamka. Płetwy piersiowe żółte, brzuszna i odbytowa czerwone.

Płoć(Rutilus rutilus)
Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ściśnięte. Głowa krótka, szczęka górna nieco wysunięta przed mały otwór ustny. Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych. Grzbiet ciemniejszy, boki złotobrunatne lub szare. płetwy piersiowe szaroniebieski, inne płetwy z czarnymi końcami.
Rodzaje pokarmu i żerowiska zmienia kilkakrotnie. Narybek żywi się planktonem skorupiakowym na płyciznach; roczniaki przechodzą na pokarm denny - skorupiaki, mniejsze larwy owadów. W drugim roku życia żeruje na stoku misy jeziora żywiąc się mięczakami, robakami, larwami owadów.
Żyją w stadach, żerują gromadnie. Ryby płochliwe i bardzo ostrożne. Osiągają: 20-30 cm długości , 0,5-2 kg wagi. Żyje do 20 lat.

Karp (Cyprinus carpio)
Dzika forma karpia posiada wrzecionowate ciało, w przekroju poprzecznym prawie okrągłe, na całej powierzchni pokryte łuskami. Może osiągać wielkość ponad jednego metra i ciężar 20-30kg.

proszę :)
2 3 2
2010-02-18T20:01:35+01:00
Płoć
Ciało krótkie, wysoko wygrzbiecone, bocznie ściśnięte. Głowa krótka, szczęka górna nieco wysunięta przed mały otwór ustny. Płetwy piersiowe najdłuższymi promieniami sięgają nasad płetw brzusznych. Grzbiet ciemniejszy, boki złotobrunatne lub szare. płetwy piersiowe szaroniebieski, inne płetwy z czarnymi końcami.
Okoń
Jedna z najbardziej pospolitych i najpiękniej ubarwionych ryb naszych wód śródlądowych. Drapieżnik.
Rośnie bardzo powoli, dorasta do 35cm, waga 1-1,5kg, żyje do 15lat. Żyje w przeważnie w stadach. odżywia się głównie rybami, nie gardzi również fauną denną.
Ikra
Ikrę okonia można zobaczyć na przełomie kwietnia i maja kiedy to okonie mają tarło. Samica składa ikrę głównie w nocy. Rodzice nie interesują się potomstwem. Narybek wylega się w ciągu 14-17dni.
Sandacz
Drapieżnik z rodziny okoniowatych, osiąga długość do 100cm, wagę 15kg, żyje do 20lat, występuje w zbiornikach, które posiadają duże partie dna kamienistego, bez mułu. Najchętniej odżywia się narybkiem ale nie gardzi larwami owadów, ślimakami a nawet żabami. Wąski przełyk zmusza sandacza do atakowania tylko małych ryb. Bardzo żarłoczny
Jazgarz
Szczupak
Węgorz europejski
Sum
Sumik karłowaty
Miętus
Karp dziki sazan
Karaś srebrzysty
Lin
Kiełbie
Jesiotr Zachodni
Ukleja
Kleń


3 2 3