Odpowiedzi

2010-02-18T20:00:28+01:00
Ciąża, powstaje w wyniku zapłodnienia, tj. połączenia komórki żeńskiej jajowej z komórką męską plemnikową (tzw. gamet), zazwyczaj w bańce jajowodu. Zapłodnione jajo wędruje do jamy macicy, gdzie ulega implantacji, czyli zagnieżdżeniu w doczesnowo zmienionej błonie śluzowej macicy.


Ciąża u krowy trwa okolo 282 dni.

Układ rozrodczy krowy składa się z widocznych z zewnątrz zewnętrznych narządów płciowych i z niewidocznych, mieszczących się w jamach miednicowej i brzusznej, wewnętrznych narządów płciowych oraz gruczołu mlekowego - wymienia.


Ściany rogów macicy mają na swej długości różną grubość; przy trzonie („u wlotu") około 1 cm, a przy przejściu w jajowody („u wylotu") zaledwie kilka milimetrów. W czasie ciąży warstwa mięśniowa rogów macicy silnie rozrasta się i grubieje, a objętość macicy zwiększa się kilkunastokrotnie. Nic więc dziwnego, że zarówno szyjka, jak i rogi po każdej ciąży i porodzie zmieniają swoje gabaryty i nie wracają już do pierwotnej wielkości.

Na powierzchni błony śluzowej rogów macicy w 4 rzędach ułożone są brodawki maciczne spełniające niezwykle ważną rolę w czasie ciąży - są miejscami połączeń z podobnymi brodawkami na błonie płodowej otaczającej płód i pośredniczą w jego odżywianiu. Brodawki maciczne (jest ich łącznie od 80 do ponad 140), niemal niewidoczne w okresie międzyciążowym, osiągają pod koniec ciąży wielkość pięści.

Jednak najważniejsza funkcja w przebiegu procesu rozrodczego przypada niewielkim jajnikom, warto zatem bliżej poznać ich budowę. Każdy z nich zbudowany jest z dwóch warstw: zewnętrznej, zwanej pęcherzykową albo korową i wewnętrznej, zwanej rdzenną albo naczyniową. Podstawę pierwszej tworzy ogromna ilość (około 200 000) mikroskopowej wielkości pęcherzyków jajnikowych pierwotnych. W każdym z nich mieści się jedna macierzysta komórka płciowa. U samic, które osiągnęły dojrzałość płciową, pierwotne pęcherzyki przekształcają się w większe, widoczne już gołym okiem pęcherzyki wtórne, a następnie w czasie kolejnych cykli płciowych, w trzeciorzędowe, duże pęcherzyki jajnikowe (nazywane dawniej pęcherzykami Graafa) zawierające dojrzałą, prawie gotową do zapłodnienie komórkę jajową. U bydła, podobnie jak u koni, dojrzewa w czasie cyklu płciowego z reguły jeden pęcherzyk jajnikowy.

Dojrzały pęcherzyk jajnikowy u krowy osiąga średnicę 1-2 cm, jest silnie uwypuklony ponad powierzchnię jajnika i wypełniony płynem pęcherzykowym bogatym w hormony regulujące przebieg cyklu płciowego. Kilkanaście godzin po ustąpieniu zewnętrznych objawów rui pęcherzy jajnikowy pęka i komórka jajowa wpada do lejka jajowodu. Pozostała na powierzchni jajnika jamka (blizna) po pęcherzyku wypełnia się szybko rosnącą mięsistą masą - tworzy się ciałko żółte produkujące jeden z ważniejszych hormonów żeńskich - progesteron.1 5 1