Odpowiedzi

2010-02-18T20:00:08+01:00
Ciąża trwa 282 dni, Krowa zazwyczaj rodziny 1 cielę. Bliźniaki to 2%-4%. Rekord u urodzeniu cieląt to 4 cielaczki. Gdy krowy są karmione hormonami rodzą się bardzo często bliźniaki a nawet trojaczki.
- drugi miesiąc ciąży: wyraźna asymetria rogów macicy.
- trzeci miesiąc ciąży: róg ciężarny jest kilkakrotnie większy. Łatwo wyczuwa się chełbotanie.
- czwarty miesiąc ciąży: macica opuszcza się do jamy brzusznej. W tylnej części macicy wyczuwalne są brodawki wielkości ziarna bobu lub włoskiego orzecha. Tętnica maciczna środkowa osiąga grubość ołówka i wykazuje charakterystyczne drżenie.
- piąty miesiąc ciąży: macica głęboko opuszczona do jamy brzusznej. Brodawki maciczne wielkości kasztanów. Tętnica środkowa grubości palca i wykazuje drżenie.
- szósty miesiąc ciąży: objawy podobne jak w piątym. macica jest w jamie brzusznej. Brodawki wielkości jaja kurzego.
- siódmy miesiąc ciąży: cechuje się powrotem ciężarnej macicy do jamy miednicznej. Brodawki wielkości kurzego jaja, a drżenie tętnicy macicznej środkowej wyczuwalne nawet w jej okolicy.
- ostatnie dwa miesiące: można bez trudu wyczuć poszczególne części płodu
Zmiany, które przebiegały w organizmie samicy w czasie ciąży nasilają się i krótko przed porodem stają się wyraźnie widoczne. Zmiany obejmują: srom, więzadła szerokie macicy, mięśnie miednicy oraz brzucha oraz gruczoł mleczny.
Szpara sromowa jest lekko rozwarta i wycieka z niej ciągliwy śluz.
Więzadła szerokie macicy ulegają rozluźnieniu.
Gruczoł mlekowy u jałówek zaczyna powiększać się już w 4 miesiącu ciąży. U krów wyraźne zmiany obserwuje się na 2-4 tygodnie przed porodem.
Ze zmian w zachowaniu obserwuje się przede wszystkim niepokój. Występuje też zmiana ciepłoty ciała. U krowy na 4 tyg. Przed porodem temperatura ciała jest podniesiona o 0,5˚ C, na kilka godzin przed porodem spada o 0,5-1,2˚ C.
Okres rozwierania szyjki macicy, który trwa prawidłowo 6-12 godzin, niekiedy przedłuża się do 1-1,5 dnia. Objawem rozpoczętego porodu jest niepokój: krowa ogląda się na boki, wstaje i kładzie się, ryczy, często oddaje kał i mocz. Liczba tętna i oddechów zwiększa się, przeżuwanie jest nieprawidłowe. Pod koniec okresu rozwierania szyjki pojawia się w sromie niebieskawy pęcherz omoczniowy. Wycieka z niego rzadki płyn omoczniowy 5-12 l. Na koniec w sromie pojawia się szary pęcherz owodniowy, z którego po pęknięciu wycieka 3.5-5 l. Gęstego, śluzowego płynu. Często oba pęcherze wydostają się jednocześnie. Pierwszy pęka pęcherz omoczniowy. Pęcherz owodniowy otwiera się niekiedy w macicy. Następnie w szparze sromowej stwierdza się kończyny płodu.
Okres wypierania płodu jest dość długi 2-6 godzin. Przy ciąży bliźniaczej okres ten ulega skróceniu.
Po wyparciu płodu, samica uspokaja się.
Okres wypierania błon płodowych trwa u krowy 3-8 godzin. W tym okresie na skutek poporodowych skurczów macicy wypierane jest łożysko.

7 3 7
  • Użytkownik Zadane
2010-02-18T20:01:30+01:00
Ciąża trwa 280 dni, Krowa zazwyczaj rodziny 1 cielę. Bliźniaki to 2%-4%. Rekord u urodzeniu cieląt to 4 cielaczki. Gdy krowy są karmione hormonami rodzą się bardzo często bliźniaki a nawet trojaczki . Opiekę nad cielęciem tuż po porodzie możemy zostawić krowie. Pępowiny nie należy przecinać, urwie się sama podczas porodu, lub troszkę później. Krowy najlepiej wiedzą co zrobić i jak. Wychodzi im to też najlepiej. W razie dziwnych sytuacji (np. krowa zaczyna czyścić cielaka od ogona) należy przetrzeć pyszczek i nos ze śluzu , żeby mógł oddychać oraz przetrzeć cielaczka np. słomą lub cczystą szmatką. Gdy cielaczek jest już czyściutki próbuje wstawać. Po mniej więcej godzinie odnosi sukces. Potem na chwiejnych nnóżkach idzie napić się pierwszego mleka matki (siary). Ok. 30 % cielaczków ras mlecznych w ciągu 3-6 h nie bierze się za jedzenie. Wtedy należy zdoić siarę i podać mu z butelki. Siara jest niezwykle ważna gdyż zawiera dużo przeciwciał. Cielę wypija 1, 5 litra siary, trawi ją 1-1,5 h. W ciągu całej doby cielaczki ssą 10-12 razy na dobie, wypijając 10 l siary. Cielakom, które piją jeszcze mleko powinno dawać się wodę. Nie powinno się cielęcia karmić "z ziemi", tnz. kładąc wiadro na ziemi. Wiadro powinno mieć smoczek i wisieć w pewnej wysokości (w takiej pozycji, mleko wpada do odpowiedniego żołądka) Niektórzy trzymają cielęta w małych kojcach, odizolowane od świata.
4 3 4