Odpowiedzi

2009-10-14T17:43:23+02:00
Jakie znaczenie dla życia na Ziemi mają lasy:
Lasy są "fabryką tlenu", chronią nas przed szkodliwym wpływem przemysłu.
Dzięki lasą wytwarzane są drewno i dziesiątki innych użytecznych dla człowieka produktów.
Są ulubionym miejscem wypoczynku milionów Polaków.
Są ostoją dla tysięcy gatunków roślin i zwierząt.

co by się stało, gdyby wycięto wszystkie obszary leśne na naszej planecie?:
Wycięcie lasów przyczyniło się do wymarcia pewnych gatunków zwierząt, bądź też ograniczyło poważnie ich liczebność. Wycięcia lasów było by zagrożeniem dla środowiska. Wyrąb lasów, na przykład tropikalnych, stwarza dla fauny i flory ogromne niebezpieczeństwo. Ludzie by zostali pozbawieni miejść w których spędzali wolny czas. Ucierpiało by środowisko oraz by mogło dojść do skarzenia.
24 3 24
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-14T17:46:15+02:00
Przede wszystkim lasy są "płucami Ziemi"- drzewa pochłaniają dwutlenek węgla z atmosfery a oddają tlen, którym oddychamy. Gdyby pozbawić Ziemię lasów, wszyscy byśmy się podusili, z braku tlenu w atmosferze. Zwiększona zawartość CO2 powodowałaby także globalne ocieplenie, o którym niedawno było tak głośno.
Las to także ekosystem- środowisko życia wielu gatunków roślin, zwierząt i grzybów. Jeżeli znikną gatunki, to szybko odbije się to np. na łańcuchu pokarmowym. Ten problem może też dosięgnąć człowieka.
Drzewa wyłapują też cząsteczki pyłów z powietrza. Gdyby nie to atmosfera byłaby tak zapylona, że nie byłoby żadnego życia z powodu uniemożliwionego oddychania. Tak samo też lasy zatrzymują wilgoć, są swoistym zapleczem wodnym.
Najpopularniej lasy wycina się dla pozyskania surowca- drewna- do produkcji mebli, papieru, narzędzi itp. Jeśli więc wycięte zostaną wszystkie lasy, to one nie urosną na nowo- zapasy drewna się wyczerpią i gospodarka stanie w miejscu. Dlatego wycinkę jeśli już trzeba prowadzić, to z umiarem.
No i chyba najcenniejsza dla człowieka strona lasów to element dekoracyjno- wypoczynkowo- zdrowotny. Któż nie lubi w upalny dzień wybyć do lasu w cień, gdzie jest chłodno? Las to schronienie nie tylko dla zwierząt. Utrzymują kondycję fizyczną i psychiczną człowieka (ta ostatnia jest obecnie szczególnie potrzebna we współczesnym świecie).
53 4 53