Odpowiedzi

2010-02-18T20:09:22+01:00
Aleja Tornad
Trąby powietrzne występują przeważnie w niskich i umiarkowanych szerokosciach geograficznych. Najczęsciej jednak dotykaja stany: Iowa, Nebraska, Teksas, Kansas, Oklahoma i Missouri w USA. Rocznie notuje się tam około 700 tornad.
3 2 3
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-18T20:16:26+01:00
Traby powietrzne występuja przeważnie w niskich i umiarkowanych szerokosciach geograficznych. Najczęsciej dotykaja stany: Iowa, Nebraska, Teksas, Kansas, Oklahoma, Missouri, Nebraska i Południowa Dakota.
Rejon, w którym występuja one najczęsciej okreslany jest "scieżka tornada" lub "Aleja Tornad". Jest to pas ladu długosci ponad 800 kilometrów i szerokosci 650 kilometrów. Jest to najbardziej zagrożony tornadami obszar na swiecie.

Wiosna ciepłe i wilgotne powietrze znad Zatoki Meksykańskiej przemieszcza się na północ, tam zderza się z zimnym i suchym powietrzem przesuwajacym się znad Kanady na południe ponad Górami Skalistymi. W miejscu spotkania się tych dwóch skrajnych mas powietrza, czyli nad Aleja Tornad, tworza się potężne chmury burzowe . Wewnatrz chmury burzowej rozpoczyna się intensywna wymiana powietrza. Jest ono wciagane do góry do wnętrza chmury, gdzie ochładza się i ponownie opada. Gwałtowne prady zderzaja się i zaczynaja wirować wokół siebie.
6 4 6
2010-02-18T20:17:42+01:00
Najbardziej znana aleja tornad znajduje się w USA, a dokładniej w stanie Teksas. Tornada tworzą się tam bardzo często z powodu zetknięcia się ciepłego, wilgotnego powietrza napływającego znad Zatoki Meksykańskiej z zimnym i suchym powietrzem napływającym znad Kanady, przemierzającym ponad Górami Skalistymi. Podczas zetknięcia się tych dwóch mas powietrza powstają tzw. super komórki, powietrze jest wsysane do góry ( gdzie się ochładza) następnie opadaj i tak zaczynają się wirujące ruchy powietrza.
2 5 2