Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-18T22:44:07+01:00
1. bo zgodnie z zasadą zachowania pędu (notabene i energii) jezeli dochodzi do zderzenia to ciała muszą wymienić się predkościami (zgodnie z zasadą zachowania pedu (w układzie izolowanym suma pędów wszystkich ciał nie ulega zmianie bez ingerencji z zewnątrz)

2. zgodnie z zasadami dynamiki (tworzą kat bo podczas uderzenia dochodzi do zmiany (jakby przemieszczenia) środka masy (tak na "chłopski rozum", podczas uderzenia, ciała sprężyste zmieniają (podczas samego uderzenia) położenie (stoją w miejscu ale środek masy się przemieszcza) ale zagmatwałem :D ale prościej się nie da bo trzeba było by podręcznik przepisać ;) pozdro!

PATRZ - RYSUNEK!

drugie pytanie zależy od poziomu fizyki (czy to akademicka, liceum czy gimnazjum) bo jezeli to średnia szkoła to wystarczy że napiszesz "tworzą kat bo podczas uderzenia obowiązują zasady dynamiki" (z mojej strony szczerze wątpię że nauczyciel/wykładowca kazał wam tłumaczyć istotę utworzenia kątu, bo to czysta matematyka i do tego nie na poziomie średnim ;).

Ale jeśli chodzi o przyczynę utworzenia kątu to odpowiedź brzmiała by "wektor prędkości jaki nadaje się cału przy uderzeniu przechodzi przez środek masy tego ciała" to regółka mojego autortwa ale 100% poprawna i chodzi prawdopodobnie o to.

Wartość kątu zalezy od bardzo wielu czynników (kształt, kąt uderzenia itd...)