Odpowiedzi

2010-02-19T07:17:25+01:00
600 lat bitwy pod Grunwaldem, 100 lat Dnia Kobiet i 50-lecie Roku Afryki. Pięć lat minie od śmierci Jana Pawła II. W 2010 r. czeka nas mnóstwo okrągłych rocznic.
1 stycznia swoje piętnaste urodziny będzie obchodzić Światowa Organizacja Handlu (WTO). 10 stycznia minie 90 lat od uzyskania przez Polskę dostępu do morza. Uroczyste zaślubiny odbyły się miesiąc później, 10 lutego 1920 roku.

Wielka feta szykuje się pod krakowskim Kopcem Kościuszki. Tam bowiem znajduje się siedziba pierwszej prywatnej ogólnopolskiej stacji radiowej, czyli RMF FM. Najpopularniejsza radiostacja w Polsce 15 stycznia kończy 20 lat. Jej główny konkurent - Radio ZET - jest tylko o kilka miesięcy młodszy - wystartował 28 września 1990 roku.

16 stycznia minie 80 lat od wprowadzenia w USA prohibicji. Została zniesiona pod koniec 1933 roku. Ostatniego dnia stycznia 1930 roku kompania 3M wprowadziła do sprzedaży samoprzylepną taśmę klejącą.

1 lutego minie już pięć lat od publikacji w internecie tzw. listy Wildsteina, czyli kilku tysięcy nazwisk z katalogów archiwum IPN. Publikacja wywołała trwającą właściwie do dziś dyskusję o lustracji.

60-lecie działalności duchowej i politycznej będzie świętował 22 lutego Dalajlama XIV. W tym samym miesiącu piąte urodziny obchodzi serwis YouTube.

8 marca to wielkie święto pań, bowiem tego dnia Międzynarodowy Dzień Kobiet będzie świętowany po raz setny. Ustanowiono go w 1910 roku w Kopenhadze na II Międzynarodowym Zjeździe Kobiet Socjalistek. Natomiast 5 marca minie 80 lat od pierwszej operacji zmiany płci. Poddał się jej duński malarz Einar Wegener, który nazywał się od tamtej chwili Lili Elbe. Ostatniego dnia marca 1920 roku, czyli 90 lat temu, podzielono Irlandię na Irlandię Północną i Południową. Dziesięć lat później w USA zaczął obowiązywać Kodeks Hayesa - restrykcyjne przepisy ograniczające w amerykańskich filmach pokazywanie scen erotycznych, związanych z przemocą i religią. Formalnie obowiązywał przez 40 lat.

W kwietniu Polskę czekają dwie smutne rocznice. Minie już pięć lat od śmierci papieża Jana Pawła II oraz 70 lat od wymordowania polskich oficerów w Katyniu. 12 maja natomiast przypada 75. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego.

Fani muzyki rockowej będą 10 kwietnia opłakiwać formalny rozpad zespołu The Beatles (40 rocznica) oraz 30. rocznicę tragicznej śmierci jego lidera Johna Lennona. Pięćdziesiąt lat minie od powstania zespołu, który wcześniej (w latach 1957-60) funkcjonował jako The Quarry Men.

11 maja sześćdziesiąt lat temu izraelski wywiad Mossad porwał z Argentyny nazistowskiego zbrodniarza wojennego Adolfa Eichmanna. 29 maja ćwierć wieku minie od tragicznych zamieszek na stadionie Heysel w Brukseli. Śmierć poniosło wówczas 39 osób.

27 maja to dzień pierwszych wolnych wyborów samorządowych w Polsce. Odbyły się w 1990 roku.

1 czerwca 1980 wystartowała telewizja informacyjna CNN.

3 czerwca 1950 roku Francuzi Maurice Herzog i Louis Lachenal jako pierwsi w historii zdobyli ośmiotysięcznik - Annapurnę (8 091 m n.p.m.), rozpoczynając erę zdobywania Korony Himalajów (14 przekraczających 8 tys. m n.p.m. szczytów). Przypłacili ten sukces poważnymi odmrożeniami palców dłoni i stóp. A 17 lutego 30 lat później (w 1980) pierwszego zimowego wejścia na Mount Everest dokonali Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Marek Kamiński będzie świętował 15-lecie swoich podróży na oba bieguny w jednym (1995) roku.

Formalnie od 60 lat trwa już wojna na Półwyspie Koreańskim. Rozpoczęła się 25 czerwca 1950 roku o czwartej nad ranem od inwazji komunistycznych wojsk Północy na część południową.

W pierwszej połowie lipca minie 15 lat od tragedii w Srebrenicy. Serbowie zamordowali ok. 8 tysięcy bośniackich muzułmanów i była to największa masakra ludności cywilnej w Europie po II wojnie światowej.

W tym samym czasie natomiast wielkie święto szykuje się w Polsce. 15 lipca minie 600 lat od jednego z największych zwycięstw w historii polskiego oręża - bitwy pod Grunwaldem. Sto lat temu z okazji pięćsetnej rocznicy uroczyste obchody odbyły się w Krakowie, gdzie odsłonięto Pomnik Grunwaldzki na Placu Matejki. Pięćdziesiąt lat temu za to odbyła się premiera filmu "Krzyżacy" Aleksandra Forda na podstawie powieści Henryka Sienkiewicza.

17 lipca dziesiąte urodziny polskiego komunikatora internetowego Gadu-Gadu.

Lipiec będzie także okazją do świętowania dla piłkarskich kibiców. Osiemdziesiąt lat temu odbyły się pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej. 30 lipca w finale w Montevideo gospodarz turnieju Urugwaj pokonał Argentynę 4:2. Dwa tygodnie wcześniej minie 60 lat od pamiętnego finału mundialu w Brazylii. Na Maracanie w obecności 200 tysięcy widzów gospodarze sensacyjnie przegrali z Urugwajem 2:1.

Miesiąc po obchodach grunwaldzkich 90. rocznica kolejnego wielkiego zwycięstwa naszej armii. Między 12 a 25 sierpnia udało się odeprzeć inwazję Armii Czerwonej, co pozwoliło uniknąć bolszewickiej okupacji i prawdopodobnej utraty dopiero co odzyskanej niepodległości. Wydarzenia te ochrzczono "cudem nad Wisłą" a brytyjski dyplomata i polityk Edgar Vincent D'Abernon uznał ją za jedną z osiemnastu bitew, które najbardziej zaważyły na losach świata.

12 sierpnia minie już 10 lat od tragedii rosyjskiego okrętu podwodnego Kursk, który zatonął na Morzu Barentsa zabierając ze sobą 118 marynarzy. Kilkanaście dni później, 1 września, minie 25 lat od znalezienia na dni Atlantyku wraku Titanica. Odkrycia dokonał Robert Ballard.

Bardzo gorąco szykuje się końcówka sierpnia. Trzydziesta rocznica podpisania porozumień sierpniowych przez "Solidarność" z rządem PRL będzie się odbywać na tle prezydenckiej i samorządowej kampanii wyborczej.

12 września minie 70 lat od odkrycia prehistorycznych malowideł naskalnych w grocie Lascaux we Francji. 19 września swoje 40. urodziny obchodzić będzie jeden z najważniejszych festiwali muzyki rozrywkowej - Glastonbury. Natomiast 26 września 1960 roku był dniem, w którym na zawsze zmieniła się polityka. Richard Nixon i John Kennedy stanęli do pierwszej w historii wyborczej debaty telewizyjnej. W powszechnym odczuciu słuchających debaty przez radio wygrał Nixon, ale w telewizji lepszy okazał się przystojniejszy i bardziej zrelaksowany Kennedy. Kilka miesięcy później to właśnie on wygrał wybory. Nixon został prezydentem w następnej kadencji.

3 października ciąg dalszy rocznic związanych z obaleniem komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Październik to także miesiąc, w którym minie 40 lat pod premiery "Rejsu" Marka Piwowskiego i 30 lat od przyznania nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi. Czterdzieste urodziny obchodzić będzie program 2 TVP.

W listopadzie cztery ważne rocznice związane z internetem i mediami. 2 listopada minie 90 lat od powstania pierwszej regularnie nadającej stacji radiowej na świecie - KDKA w Pittsburghu. Ćwierć wieku temu (25 listopada) ukazała się pierwsza wersja systemu operacyjnego Windows firmy Microsoft. W 1990 roku w ośrodku CERN pod Genewą powstała pierwsza strona www. Jej twórcą był Tim Berners-Lee. Rewolucja internetowa ogarnęła błyskawicznie cały świat i już dekadę później (26 listopada) powstał pierwszy bank internetowy w Polsce - mBank.

Na przełomie listopada i grudnia minie 20 lat od pierwszych powszechnych wyborów prezydenckich. Wygrał Lech Wałęsa, ale do drugiej tury sensacyjnie przeszedł nieznany wcześniej Stan Tyminski.

3 listopada 2005 roku pierwszy polski serial w historii osiągnął długość tysiąca odcinków. Była to nadawana wciąż telenowela TVP1 "Klan".

Rok zamkną obchody 40. rocznicy wydarzeń grudniowych na wybrzeżu. Podczas robotniczych strajków zginęło wówczas ok. 40 osób.

Jest jeszcze jedna rocznica, choć nie ma ona żadnej konkretnej dziennej daty. Rok 1960 zyskał sobie nazwę "Roku Afryki" i w 2010 będziemy obchodzić jego pięćdziesięciolecie. Niepodległość od kolonialnych mocarstw uzyskało wówczas 17 państw. Półwiecze będzie zapewne okazją do wielu podsumowań i analiz tego, co dzieje się obecnie na Czarnym Kontynencie.


„Klękamy przy nieznanych mogiłach z tą świadomością, że zapłacili

oni szczególną cenę naszej wolności.

Dali - rzec można - definitywny kształt tej wolności, klękamy zwłaszcza przy mogiłach katyńskich.

Sprawa Katynia jest stale obecna w naszej świadomości i nie może być wymazana z pamięci Europy.”Ojciec Święty Jan Paweł II, 24 grudnia 1993 roku


Szanowni Państwo

Marszałek Województwa Świętokrzyskiego,
Starostowie, Prezydenci, Burmistrzowie, Wójtowie,
Dyrektorzy i Nauczyciele
szkół i placówek
województwa świętokrzyskiego

Bolesne doświadczenia Polskiego Narodu związane z mordem katyńskim są w naszej zbiorowej pamięci wciąż zbyt mało obecne. Wiedza na temat tragicznych wydarzeń roku 1940 pozostaje niezadowalająca. Katyń jest jednym z cmentarzysk świata, dających haniebne świadectwo totalitaryzmu komunistycznego. Tym bardziej zasmuca mała świadomość społeczna tego tragicznego doświadczenia z historii Polski. Musimy skutecznie promować wiedzę, by pamięć o polskich oficerach zamordowanych wiosną 1940 roku nie tylko przetrwała, ale i stała się symbolem walki o prawdę historyczną.

Apeluję do Państwa o włączenie się w skuteczne kształtowanie świadomości młodego pokolenia Polaków, które musi znać przeszłość, by budować przyszłość. Od naszego wspólnego wysiłku zależeć będą sukcesy w upowszechnianiu wiedzy historycznej wśród młodzieży szkolnej.

Zwracam się z prośbą do Gospodarza Województwa, Włodarzy Miast, Powiatów i Gmin o wsparcie Dyrektorów i Nauczycieli podległych placówek w podejmowaniu inicjatyw mogących stanowić ważne uzupełnienie programu szkolnego na rzecz prawdy o Ofiarach Zbrodni Katyńskiej. Swoje doświadczenia w zakresie ciekawych działań proszę przekazywać do Kuratorium Oświaty w Kielcach. Państwa pomysły staną się inspiracją i wyzwaniem dla innych.

Jednocześnie przypominam, że Kuratorium Oświaty koordynuje projekt edukacyjny „Katyń … ocalić od zapomnienia” Szczegółowe informacje oraz przykłady zrealizowanych działań dostępne są na stronie www. parafiada.pl.

Nawiązując do słów Jana Pawła II proszę o godne uczczenie pamięci „mogił katyńskich”.

Świętokrzyski Kurator Oświaty
Małgorzata Muzoł

Artykuł przydatny? 26224 36224Niezależny Samorządny Związek Zawodowy "Solidarność" – ogólnopolski związek zawodowy powstały w 1980 dla obrony praw pracowniczych, do 1989 również jeden z głównych ośrodków masowego ruchu oporu przeciw socjalistycznym rządom Polski Ludowej. Początkowo duże wpływy polityczne organizacji w III Rzeczypospolitej (np. Akcja Wyborcza Solidarność w latach 1997-2001) uległy następnie znacznemu osłabieniu.

"Solidarność" powstała na bazie licznych komitetów strajkowych (w tym Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego w Gdańsku), które z czasem przekształciły się w komisje założycielskie Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność". NSZZ "Solidarność" został zarejestrowany 10 listopada 1980 przez Sąd Okręgowy w Warszawie.

Przepisałam znaczy prze kopiowałam z neta (internetu):)