Odpowiedzi

2009-10-14T18:35:01+02:00
Włosień kręty zarazamy sie nap. od psa. objawy to:pierwsze objawy to biegunka zaburzenia trawienia, nastepni przy osadzeniu sie w miesniach pojawia sie goraczka dreszcze bole miesni kaszel zaburzenia krzepniecia a nawet smierc

tasiemiec uzbrojony mozemy sie zarazic od psa lub kota ale to bardzo zatko gownym nosicielem jest swinia objawy to cysticerkoza oczna i mozgowa prowadzaca do kalectwa lub smierci w przypadku gdy czlowiek jest zywicielem posrednim
3 3 3
2009-10-14T19:18:57+02:00
WEWNĘTRZNE:

-Tasiemiec:
CYKL ROZWOJOWY
1. Zapłodnione jaja magazynowane są w macicy tasiemca. Tam rozwijają się z nich kuliste larwy pierwszego stadium- onkosfery.
2. Wypełnione jajami człony tasiemca są wydalane wraz z kałem z organizmu żywiciela ostatecznego (człowieka)
3. Jaja są zjadane przez żywiciela pośredniego.
4. W jelicie żywiciela onkosfery uwalniają się z otoczek i wnikają do błony śluzowej jelita.
5. Larwy przedostają się przez ścianki jelita do naczyń krwionośnych i wędruje wraz z krwią najczęściej do mięśni, rzadziej wątroby, płuc, nerek lub opon mózgowych.
6. Onkosfery przekształca się w następne stadium larwalne - wągry (cysticerkus).
OBJAWY:
anemia
awitaminoza
osłabienie
bóle brzucha

-Toksokaroza:
CYKL ROZWOJOWY:
Pełny cykl życiowy glist przebiega w organizmach zwierzęcych: Toxocara cati u kota oraz Toxocara canis u psa. Budowa ciała pasożytów jest podobna do budowy glisty ludzkiej. Samiec glisty psiej jest nieco mniejszy od samicy, ma długość 4-10 cm, a samica 6-12 cm. Długość samca glisty kociej wynosi około 3-7 cm, a samicy 4-10 cm. Dorosłe pasożyty umiejscawiają się w jelicie cienkim psa i kota - zwierzęta te są żywicielami ostatecznymi pasożytów.

OBJAWY:
Toksokaroza w większości przypadków przebiega w sposób bezobjawowy, zamaskowany. Jedynym wskaźnikiem inwazji larw toksokara jest eozynofilia - podwyższona liczba jednego z rodzajów białych krwinek - granulocytów kwasochłonnych. Komórki te posiadają zdolność do zabijania pasożytów tkankowych. W trakcie infekcji liczba eozynofili wzrasta do 40-50%, a nawet jest jeszcze większa.

Objawy chorobowe w toksokarozie zależą od stopnia inwazji oraz umiejscowienia się larw w organizmie.

W jej postaci ocznej obserwujemy pogorszenie widzenia. W badaniu okulistycznym stwierdza się patologiczne zmiany w gałce ocznej. Toksokaroza mózgu natomiast często przebiega pod postacią zapalenia mózgu. Powoduje napady drgawek. Objawy zależą od miejsca, w którym ulokowały się larwy glist.

-Tęgoryjec:

CYKL ROZWOJOWY:
Niestety nie znalazłam :(OBJAWY:
Zakażenia tęgoryjcem daje następujące objawy: swędząca wysypka na skórze, anemia, bladość skóry, zapalenie płuc, kaszel i ból w piersiach. Może wystąpić bolesność skóry, opuchnięcie twarzy i nóg, częste biegunki, zadyszki i zawroty głowy.


ZEWNĘTRZNE:

-Pchły:

CYKL ROZWOJOWY:
Larwy przekształcają się w kokonach w dorosłe osobniki. Jeśli w środowisku znajdują się żywiciele (zwierzęta), wytwarzane przez nich wibracje podłoża i ciepło powodują, że pchły uwalniają się z kokonów i atakują. Pchły zamknięte w kokonach potrafią przeżyć parę miesięcy czekając na żywiciela.
Zależnie od temperatury cały cykl rozwojowy (1-4) trwa nie dłużej niż 2 - 3 tygodnie. W niskich temperaturach cykl rozwojowy pcheł jest zahamowany.
Dorosłe pchły atakują zwierzęta i ssą krew. W ciągu doby potrafią jej wypić 20 razy więcej, niż same ważą. W przypadku braku swojego preferowanego żywiciela poszukują innych, na przykład ludzi. Po 1-2 dniach zaczynają składać jaja.
Zależnie od gatunku jedna pchła w trakcie swojego życia może złożyć 600-2000 jaj. Najczęściej są składane na skórze (w sierści) zwierzęcia, a następnie spadają z niego w miejscach jego przebywania.
Wykluwające się z jaj larwy chowają się w miejscach, gdzie światło nie ma dostępu; w mieszkaniach np. w dywanach, wykładzinach czy pod meblami. Żywią się między innymi odchodami dorosłych osobników, przypominającymi czarne ziarenka piasku.

OBJAWY:
No raczej objawy pcheł to widać,ale mam jeszcze choroby które mogą powodować.

-Wywołują Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry (APZS).
-Przenoszą tasiemce psie (dipilidium) u psów, kotów i ludzi, a zwłaszcza małych dzieci.
-Doprowadzają u młodych zwierząt do znacznej utraty krwi i anemii.
-Roznoszą zarazki chorobotwórcze (dżumy, tularemii, wąglika, riketsje gorączki śródziemnomorskiej i endemicznego duru mysiego) i wirusa białaczki kociej (ang. FeLV).Proszę :)

4 4 4