Odpowiedzi

2010-02-19T11:43:39+01:00
Rasy ludzkie zamieszkujące świat charakteryzują się bogatym zróżnicowaniem odcieni skóry od ciemnej niemalże czarnej barwy przez jasno brązową do białej. Z perspektywy biologii fenomen ten jest jednak stosunkowo nowy. Jak szacują badacze był on cechą uboczną migracji człowieka z Afryki na inne kontynenty, która miała miejsce między 100000 a 50000 lat temu.

Jednym z czynników, które przyczyniają się do zmiany koloru skóry jest witamina D, której poziom wpływa na to jak nasz organizm reaguje na promienie słoneczne. Podczas migracji z Afryki na północ ludzie spotykali coraz rzadziej źródła pożywienia bogate w witaminę D dlatego ich skóra stawała się jaśniejsza w stosunku do ich towarzyszy pozostających w Afryce. Zaobserwowano to min analizując stopniowe rozjaśnianie się skóry, które wykazywało zależność od szerokości geograficznej. Im dalej na północ tym skóra człowieka stawała się jaśniejsza (zob. mapka).

Obecnie badacze zauważają, że fenomen zróżnicowania kolorów skóry tłumaczyć można za pomocą kilu innych teorii. Jedną z nich jest koncepcja seksualnej selekcji, która twierdzi, że mężczyźni preferują kobiety o bielszej skórze. Jasny kolor skóry jest bowiem postrzegany jako oznaka młodości i płodności. Jak twierdzi Asta Juzeniene z Oslo University Hospital w Oslo, (Norwegia) biały kolor charakterystyczny jest dla skóry niemowląt stąd może on stanowić wizualną wskazówkę wywołującą u samca postawę opiekuńczości zmniejszając jego agresywność. W świetle tej teorii przewaga takiej postawy u mężczyzn przyczynia się do postępującego wybielania skóry w toku kolejnych pokoleń.

Analizy biologiczne wskazują również, że przyczyną bielszego koloru skóry może być większa odporność na odmrożenia. Badania przeprowadzone wśród amerykańskich żołnierzy pokazały, ze czarny kolor skóry jest mniej odporny na odmrożenia niż biały z tego względu, że emituje więcej ciepła i szybciej pozbywa się go z organizmu. Mogło to być przyczyną naturalnej selekcji biologicznej w chłodniejszych, północnych klimatach.

Jako kolejną przyczynę zmiany koloru skóry przywołuje się również osiadły tryb życia, który rozpowszechnił się 10000 lat temu i charakteryzował się między innymi zmianą diety, w której dominować zaczęły pokarmy ubogie w witaminę D.

Często też podnosi się koncepcję mutacji genetycznej jaka nastąpiła wśród ludzi zamieszkujących północ globu, co ułatwiło im przystosowanie do trudnych warunków.

Pomimo licznych hipotez najsilniejszą koncepcją wyjaśniającą zróżnicowanie kolorów skóry pozostaje powiązanie tego zjawiska z obecnością witaminy D w organizmie.

1 5 1
2010-02-19T11:48:59+01:00
Ubarwienie skóry zależy od różnych czynników, jednym z nich jest narodowość, np. mieszkańcy RPA mają ciemną skórę ze wzgledu na klimat jak tam istnieje. Lecz mieszkańcy europy są biali gdyż w europie jest bardziej surowy klimat. Oprucz klimatu ważne także jest pożywienie jakie występuje. Azjaci są żółci bo żywią się głównie rybami i ryżem które działają tak a nie inaczej na ich skure. Trzecia przyczyną są geny jeśli twój ojciec lub matka byli różnego ubarwienia to masz 50% że będziesz miał taki kolor skóry jak twój ojciec lub twoja matka.
2 1 2