Odpowiedzi

2010-02-19T20:06:50+01:00
Przedstawię Ci po krótce najważniejsze kreacje kobiece w poszczególnych epokach. To co napiszę będzie marginalne i będzie musiało ulec dopracowaniu.
STAROŻYTNOŚĆ: kobieta była przedstawiana jako podległa i wierna swojemu mężowi. Wzorem wiernej żony, dobrej matki, którą możesz posłużyć się w swojej prezentacji maturalnej jest Penelopa. Była żoną Odyseusza i matką ich jedynego syna Telemacha. Jak wiadomo nie zdradziła męża, wręcz odrzucała propozycje mężczyzn w wierze, że jej mąż ciągle żyje.
ŚREDNIOWIECZE: kobieta jako dama serca rycerza za której dumę rycerze toczyli walki. Przykładem może być Izolda ,która przedstawiona jako niezwykła piękność nienawidziłą Tristana (gdyż zabił jej krewnego). Dowiedziawszy się co było powodem ich walki była w stanie mu przebaczyć. Po wypiciu magicznego napoju poczęła kochać tego rycerza. W obronie ich miłości była gotowa umrzeć. Umarła z rozpaczy że jej kochanek umarł. A więc pojawia się motyw połówek jabłek- jedna bez drugiej nie jest w stanie istnieć.
RENESANS: kobieta jest idealizowana (jest to wyraźnie widoczne w sonetach Petrarki). Konkretnych kreacji kobiet jest mało lecz przychodzi mi na myśl Lady Makbet (żona makbeta). Mimo że była postacią zdecydowanie negatywną to jednak przewyższała w zdecydowaniu i planowaniu swojego męża. Jak wiadomo to ona była przyczyną pośrednią działania swojego męża (miała na niego nie mały wpływ) o zdobycie tronu. również ona jako pierwsza poniosła zdecydowaną klęskę.
BAROK: przedstawianie kobiet w tej epoce można przedstawić na przykładzie żony Orgona - Elmirze. Jako pani domu, wierna żona i co ważniejsze osoba, która staje się samodzielna pragnie działać. Przygotowuje spisek aby wykryć dwulicowość tartuffa. Określić ją można wszystkimi pozytywnymi cechami.
OŚWIECENIE: Lotta z "Cierpień młodego Wertera" jako przykład mądrej, honorowej kobiety. Zakochana w Werterze wyszła za mąż za Alberta, gdyż pragnęła żyć w stabilności, bezpieczeństwie mimo że sama była taka jak Werter- lubiła teatr, życie towarzyskie. Nie była w stanie zdradzić męża, lecz zdradziła swoje serce, które chciało trwać przy sercu Wertera. Napewno była rozdarta pomiędzy wiernością mężowi, a namiętnością do Wertera. Przez nią autor listów popełnił samobójstwo zaś ona popadła po tym w chorobę psychiczną.
ROMANTYZM: kobieta jako uczestniczka nieszczęśliwej miłości, lecz wychodząca z tego cało (bez żadnych rozdarć wewn.). Przykładem może być Laura z "Kordiana", która okazała się być obojętną na cierpienia ukochanego, który przeżywał "chorobę młodzieńczą". Nie potrafiła mu pomóc, cechowała ją obojętność.
POZYTYWIZM: kobiety dla których liczy siępieniądz nie ma miejsca na prawdziwąmiłość, nawet na taką która okazałaby się tragiczną w skutkach. Najlepszy przykład to Izabela Łęcka. Żyje ona w świecie arystokratycznym, porównywana do lalki, która piękna na zewnątrz niestety pusta jest w środku. Najwyższą wartością dla niej jest pieniądz. Swoją pozycję w świecie uzadsadnia wyborem Najwyższego.Nie potrafi pracować, żyje w swoim własnym świecie. Ponosi klęskę, której dowodem jest wstąpienie do klasztoru.

To tyle odemnie mam nadzieję że pomogłem choć trochę;)