Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-19T12:56:58+01:00
"Żelazo" --> głownie w Chinach, Brazylii, Australii, Rosji i Kanadzie
"Aluminium" --> głownie w Węgrach, Francji, Jugosławii, Grecji i Australii
"Miedź" --> USA, Chile, i w Polsce
"Uran"--> głownie w Kanadzie, USA, RPA, Niger, Gabon Rosja, Chiny i Węgry
2010-02-19T15:19:16+01:00
*Surowce metaliczne, chemiczne i skalne
Pod względem wielkości produkcji miedzi Polska znajduje się wśród największych światowych potęg.
Polska posiada także bardzo duże złoża siarki.
Złoża siarki rodzimej występują w północnej części zapadliska przedkarpackiego w rejonie Tarnobrzega (złoża Osiek, Baranów, Machów, Jeziórko), Staszowa (złoża: Solec i Grzybów) oraz Lubaczowa (złoże Basznia).Wielkim bogactwem kraju jest sól kamienna, której zasoby ocenia się na ponad 80 mld ton. Podstawowe znaczenie mają obecnie złoża soli w centralnej części Polski (złoża Kłodawa, Góra, Mogilno) oraz jako złoża pokładowe z monokliny przedsudeckiej (złoże Sieroszowice), a także na północy kraju, pomiędzy Łebą a Puckiem (złoża Zatoka Pucka, Łeba)Wydobycie złóż na Śląsku, w tym tradycyjnym zagłębiu solnym wstrzymano już prawie całkowicie.

Obszar występowania złóż rud cynku i ołowiu w północnym i północno-wschodnim obrzeżeniu Górnośląskiego Zagłębia Węglowego zwany jest również obszarem śląsko-krakowskim. Lokalizują się w nim złoża rud Zn-Pb o znaczeniu przemysłowym.

Obszar złożowy rud miedzi na monoklinie przedsudeckiej rozciąga się od Lubina na południowym wschodzie do Bytomia Odrzańskiego (obszar 60 km długi i 20 km szeroki). Jest to właściwie jedno złoże eksploatowane przez kopalnie Lubin-Małomice, Polkowice, Sieroszowice i Rudna.mysle ze moglam pomoc :)
2 3 2