Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-19T15:00:56+01:00
Amazońska dżungla deszczowa zajmuje trzecią część powierzchni Ameryki Południwej .Leży na terenach 7 państw,jej największa część znajduje się w Brazyli.Przez dżungle przepływa dwie trzecie słodkich wód całego świata ,głownie wód Amazonki i jej 1100 dopływów ,których dorzecza zamieszkoją niezliczone gatunki dzikich zwierząt.

Obecnie już ponad 10% powierzchni amazońskiej dżungli zostało bezpowrotnie zniszczonych.Ofiarą rozwijającego się rolnictwa i przemysłu drzenego padają co roku miliony kilometrów kwadratowych dżunglii.Drzewa pobierają z powietrza ogromne ilości dwutlenku węgla ,jednego z głównych efektów tzw. efektu cieplarnianego i przemieniają go w subst. organiczne.Wycięte drzewa nie przetwarzają dwutlenku węgla ,odwrotnie ich spalanie powoduje jego emisję do atmosfery.Kidy dżungla deszczowa sostaje wycięta ,deszcze tropikalne spłukują urodzajną warstwę gleby,dlatego na miejscu nie może już wyrosnąć nowa dżungla.W ten sposób środowisko tracą nie tylko zwierzęta i rośliny ale też Indianie amazońscy.
Możliwe rozwiązania
Ubogie kraje południwoamerykańskie ,na których terenach znajduje się amazońska dżungla deszczowa mogłyby zarobić więcej pieniędzy na jej ochronie niż niszczeniu .Rośliny z dżungli dostarczają surowców niezbędnych do produkcji żywności i leków .Znany jest dotychczas skład i możliwość wykorzystanie zaledwie ok. 10%tutejszych roślin .
1 4 1
2010-02-19T20:04:16+01:00
Nie wycinać lasów.
Nie polowac na zwierzęta.

Zamiast wycinaniu całych lasów można wycinac tylko wybrane drzewa i sadzenie nowych drzew , ograniczenie wywozu drewna, hamowanie niszczącej eksplotacji zasobów lasu

Napisałam wszystko co wiedziałam.
Myślę że pomogłam.
1 5 1