Odpowiedzi

2009-10-14T18:35:47+02:00
Pasożyty dzielimy na:

a) wewnętrzne (endopasożyty) żyją, bądź odbywają cykl życiowy lub choć jedną jego fazę we wnętrzu ciała żywiciela. Umiejscawiają się w komórkach, tkankach i narządach żywiciela. Ich budowa jest ściśle przystosowana do warunków życia wewnątrz ciała żywiciela. Nie maja one przewodu pokarmowego, uwstecznieniu ulęgają narządy ruchu i zmysłów oraz wszelkie przystosowania w budowie pomocne przy zdobywaniu pokarmu. Aby utrzymać się w ciele żywiciela, pasożyt posiada najrozmaitsze narządy w postaci haczyków, czepnych pazurków, przyssawek itp Należą tu m.in.: niektóre pierwotniaki, np. zarodziec (zimnica), przywry, np. przywra żylna, tasiemce, np. bruzdogłowiec szeroki, glisty, np. glista ludzka.
b) zewnętrzne (ektopasożyty) żyją kosztem swego żywiciela na powierzchni jego ciała, przytwierdzając się do ciała za pomocą haczyków i przyssawek. Posiadają narządy gębowe przystosowane do wysysania krwi Należą tu m.in. kleszcze, wszy, wszoły, pchły, kanianka, rdza źdźbłowa, huby.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-14T19:11:00+02:00
Pasożyty dzielimy na wewnętrzne i zewnętrzne. Zasadnicza różnica pomiędzy nimi polega na środowisku życia.
Zarówno pasożyty wewnętrzne, jak i zewnętrzne przystosowały się do posożytnictwa.
A ułatwiają im to: pokrycie ciała śluzem , haczyki/ przyssawki które ułatwiają im przytwierdzenie do ciała żywiciela, obupłciowość, brak układu oddechowego (w niektórych przypadkach), ciał spłaszczone grzbieto- brzusznie, niektóre z nich mają wale z uchyłkami, które zwiększają pojemność żołądka.
1 1 1