Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-19T16:44:02+01:00
1. Przyczyny powstania są 2:
Jedna z nich to chęć walki z okupantem. Polska Podziemna posiadała już wystarczająco duża siłę aby stawić czoła siła Niemieckim. Druga natomiast to chęć suwerenności Polski. Wiadomo było że Armia Czerwona wielkimi krokami zbliża się do granic naszego kraju. Gdyby Powstanie się powiodło to wtedy suwerenność nie zostałaby naruszona oraz kształt granic dla Polski pozostałby niezmieniony.

2. Powstanie wybuchło 1 sierpnia 1944r. H. Himmler wydał rozkaz całkowitego zniszczenia miasta. Przez to ludność jeszcze bardziej i z wielkim zaangażowanie walczyła.
W pierwszych dniach sierpnia mimo strasznych represji ze strony Niemców to Polacy byli stroną przeważającą zdobywając wiele strategicznych miejsc w Warszawie. Nie udało im się jednak wyprzeć Niemców z centrum miasta. Przewaga okupantów pod względem uzbrojenia jak i wyposażenia była o wiele lepsza. W niczym to jednak nie przeszkadzało aby walczyć. 5 sierpnia Armia niemiecka zorganizowała kontratak na stracone pozycje wraz ze wsparciem lotnictwa oraz artylerii. Mimo prośby o wsparcie sił sowieckich , które stacjonowały już na brzegu Wisły, Stalin odmówił jakiejkolwiek pomocy. Zabronił również wykorzystania lotnisk dla sił alianckich. Zostali oni odcięci przez to aż do początkowych dni września z jakiegokolwiek większego transportu i zaopatrzenia. 2 Października nastąpiła kapitulacja. Ludność została wypędzona albo trafiła do niewoli. Budynki które nadawały się jeszcze do zamieszkania zostały wyburzane. Całe miasto było w gruzach.
3. Powstanie to nie było jakoś specjalnie ważne na arenie politycznej czy też nie miało większych skutków militarnych. Jedynym znaczącym symbolem był fakt, iż mimo okupacji i wielkich represji ludność Polska potrafiła walczyć i to z wielkim zaangażowaniem. Dla wielu pokoleń ikoną Powstania Warszawskiego jest postać Marka Edelmana ("Zdążyć przed Panem Bogiem") który osobiście uczestniczył w tych działaniach. Powstanie to było potrzebne. Pokazało determinacje oraz chęć walki o swoją ojczyznę, pokazało że ojczyzna jest ważniejsza i zapłatą za patriotyzm może być nawet ludzkie życie.

Pozdrawiam i liczę na najjj
11 2 11