Odpowiedzi

2009-10-17T09:40:12+02:00
Opowiadanie "Ikar" zawiera refleksję dotyczącą ludzkiego postepowania. POdobnie jak Ikar, Michaś zginął na oczach tłumu. Jego tragiczna Śmierc nie zrobiła na nikim żadnego wrażenia. Narrator stwierdza: "Ja jeden zauważyłem, że Ikar utonął".U ważam Ze Iwaszkiewicz stara się nawoływac czytelników, by zauważyli, co dzieje się obok nich, prosi, by nie przechodzili obojętnie obok drugiego człowieka, szzególnie wtedy, kiedy on cierpi i potrzebuje pomocy. Opowiadanie zawiera smutną prawdę : podczas gdy obok nas rozgrywają się liczne tragedie, umierają ludzie, życie toczy się dalej - niezmiennie i stale.
Pisarz zastanawia się również nad problemem kruchości ludzkiego istnienia, bezsensowności i barbarzyństwa śmierci zadanej człowiekowi przez innego człowieka. Nie ma przecież wartości ponad życie ludzkie. Epizodyczne wydarzenie, opisane przez pisarza, stało się zatem pretekstem do przemyśleń nie tylko dotyczących przemijania i sytuacji człowieka w świecie, ale także próbę zrozumienia, czym może byc dzieło sztuki. To, co tworzy artysta, pozwala bowiem odbiorcom snuc refleksje filozoficzne, zastanawiac się nad sensem egzystencji, pozwala poznawac elementarne prawdy i kształtuje w ludziach wrażliwośc.
Na przestrzeni historii kultury bardzo często powtarzały się pewne stałe motywy. Jednym z nich jest mitologiczna historia Dedala i Ikara . Sztuka bowiem traktuje o prawdach ponadczasowych. Ludzie mimo upływu lat, wieków są tacy sami. Podobnie jak Ikar-Michaś zginął na oczach tłumu. Zmieniają się realia, tło wydarzeń, ale ludzkie problemy zostają niezmienne.
10 4 10
2009-10-17T09:48:35+02:00
Odp w załączniku ;P
pozmieniaj troche ;D
ja dostałam 5- xP
4 5 4