1 . wyjasnij dlaczego uklad hormonalny jest nazywany rowniez ukladem dokrewnym, [2 zdania]

2 .wyjasnij dlaczego hormon wywoluje reakcje tylko w okreslonych komorkach mimo ze wraz z krwia krazy po calym organizmie.[8-10 zdan]

daje naj ...

1

Odpowiedzi

2012-06-02T20:03:12+02:00

1. Najważniejszą częścią układu hormonalnego są gruczoły, które produkując odpowiednie substancje (hormony) zapobiegają zbyt dużym wachaniom ustroju. Dane substancje wydzielane są do płynów ustrojowych, jest to głównie krew, dlatego ten układ nazywany jest również układem dokrewnym.


2. Mimo, że hormon zawarty we krwi dociera do wszystkich narządów, działa tylko na niektóre z nich. Dzieje się tak dlatego, że jedynie komórki niektórych narządów mają specjalne białka, zwane receptorami, umożliwiające rozpoznanie i wychwycenie konkretnego hormonu. Hormony działają w sposób swoisty. Oznacza to, że pojedynczy hormon wpływa na pracę tylko niektórych narządów organizmu. Na przykład jeden z hormonów przysadki oddziałuje tylko na tarczycę. Przy czym na funkcjonowanie jednego narządu może wpływać kilka różnych hormonów. Tak jest w wypadku wątroby. Na jej pracę odziałują dwa działające przeciwstawnie hormony trustki - insulina i glukagon.

11 4 11