Odpowiedzi

2010-02-19T17:27:34+01:00
2010-02-19T17:29:59+01:00
1.Kiedy w ciągu roku dzień jest dłuższy od nocy?
2.Wymień strefy oświetleniowe Ziemii, opisz krótko najcieplejszą.
3.CO to jest czas urzędowy i jaki obowiązuje w Polsce latem?
4. Wyjaśnij dlaczego co 4 lata luty ma 29 dni.

1.Lato 22 czerwca
2.Podbiegunowa płn. i pold., umiarkowana x2 i najcieplejsza międzyzwrotnikowa albo gorąca słońce w zenicie (pionowo nad głowa o 12) jest ograniczona zwr. raka i koziorożca.
3...
4. Bo rok trwa 365 dni 5 godzin i jakieś minuty, a z tego czasu co 4 lata robi się jeden rok
6 3 6
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-19T17:41:32+01:00
1) 22 czerwca promienie słoneczne padają pod kątem prostym na Zwrotnik Raka. Oznacza to, że dla obserwatora stojącego na tym zwrotniku Słońce znajduje się w zenicie. Na całej półkuli północnej w tym dniu jest najdłuższy dzień i najkrótsza noc, stąd dzień ten nazywamy dniem przesilenia letniego.
2) OŚWIETLENIE ZIEMI W DNIU 21 MARCA półkula północna i południowa są oświetlone jednakowo. Na obu półkulach dzień i noc są sobie równe i trwają po 12 godzin. W związku z tym dzień ten nazywamy dniem równonocy wiosennej. Także w tym dniu we wszystkich miejscach na ZIEMI Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi dokładnie na zachodzie
GÓROWANIE SŁOŃCA W ZENICIE Na równiku w momencie górowania słońce znajduje się w zenicie, czyli najwyższym punkcie sfery niebieskiej, a więc dokładnie nad głową obserwatora. Wysokość Słońca nad horyzontem w momencie górowania zależy od szerokości geograficznej. OŚWIETLENIE ZIEMI W DNIU 22 CZERWCA promienie słoneczne padają pod kątem prostym na Zwrotnik Raka. Oznacza to, że dla obserwatora stojącego na tym zwrotniku Słońce znajduje się w zenicie. Na całej półkuli północnej w tym dniu jest najdłuższy dzień i najkrótsza noc, stąd dzień ten nazywamy dniem przesilenia letniego. Im bliżej bieguna tym dzień jest dłuższy. Za kołem podbiegunowym północnym Słońce w ogóle nie zachodzi w tym dniu - trwa tu dzień polarny. Na półkuli południowej dzień jest wtedy najkrótszy, a noc najdłuższa. Za kołem podbiegunowym południowym Słońce w tym dniu nie wschodzi - panuje noc polarna. Noc polarna i dzień polarny trwają od jednego dnia na kołach podbiegunowych do pół roku na biegunach. Po 22 czerwca Słońce w swej pozornej wędrówce przesuwa się w kierunku równika. Dzień na półkuli północnej staje się coraz krótszy a noc dłuższa. OŚWIETLENIE ZIEMI W DNIU 23 WRZEŚNIA oświetlenie Ziemi jest dokładnie takie same jak 21 marca. Słońce góruje w zenicie nad równikiem, a dzień i noc na całej Ziemi są sobie równe. Dzień ten nazywamy dniem równonocy jesiennej. OŚWIETLENIE ZIEMI W DNIU 22 GRUDNIA Słońce góruje w zenicie nad Zwrotnikiem Koziorożca. Na półkuli północnej dzień jest w tym dniu najkrótszy, a noc najdłuższa. W związku z tym dzień ten nazywamy dniem przesilenia zimowego.
3) Czas urzędowy wprowadzany jest na podstawie zarządzenia władz państwowych. Większość krajów ma na całym swoim terytorium tą samą godzinę. W Polsce, wprowadza się urzędowy czas letni, który jest przesunięty o godzinę do przodu w stosunku do czasu zimowego.
4) Wynika to z ruchu obiegowego Ziemi (wokół słońca), który trwa 365 dni i 6 godzin.
Nasz kalendarz składa się z 365 dni, więc co 4 lata dochodzi dodatkowa doba: 4 * 6 godz = 24 godz = doba, którą trzeba gdzieś umieścić - padło na koniec lutego :)
2 5 2