Odpowiedzi

2010-02-19T20:46:34+01:00
Raczej TAK. Gdyby Anglia i Francja wywiązały się z paktów pokojowych o współpracy, wszystko inaczej by się potoczyło. Niemcy mogły zostać pokonane gdyby nie samolubność, były bardzo dobrze wyposażone( chodzi o Anglie i Francję) miały przewagę na początek. W ogóle myślę, że powinny zastosować bardziej rygorystyczna politykę wobec Niemiec.

Szansa na uniknięcie wojny w pewnym stopniu leżała w kwestii: gdyby wszystko poszło po myśli Józefa Piłsudskiego, który sondował w Paryżu możliwość ewentualnej wojny prewencyjnej, czyli takiej, kiedy wojna wypowiedziana państwu przez drugie dla uprzedzenia przewidywanej napaści ze strony przeciwnej. Jednak wobec nastrojów pokojowych nie znalazł uznania dla takich działań. Niestety przez Francuzów nic nie wyszło, a zaowocowało to natomiast później wybuchem konfliktu na nieporównywalnie większą skalę z ogromną liczbą ofiar. Józef Piłsudski zmarł w 1935 roku a tym samym Polska weszła do wojny bez jednego z największych geniuszy wojskowości.
1 2 1
2010-02-19T20:48:49+01:00
II wojny światowej można by uniknąć gdyby władzę polskie zgodziły się na pobudowanie autostrady i kolei do drugiej części Niemiec a także na oddanie wolnego miasta Gdańsk.
1 2 1