Odpowiedzi

2010-02-20T09:24:32+01:00
Ludzie starsi mają wiele problemów tak jak młodzi ludzi czy też osoby w średnim wieku.Największym problemem osób starszych są przede wszystkim wszelakie choroby.Nie są oni odporni tak jak młode osoby,szybciej łapią wirusy bakterie,są mniej odporni.Starsi są tez poniżani przez dzieci i młodzież,źle traktowani w miejscach publicznych,naśmiewani przez ulicznych chuliganów.
4 2 4
2010-02-20T09:29:58+01:00
Każdy z nas z czasem się starzeje. Tak na prawdę z każdą sekundą jesteśmy bliżsi starości. Jednak mało kto zastanawia się nad swoją przyszłością. Są osoby, które już teraz poznają uroki wieku zaawansowanego. Ma on oczywiście swoje plusy, ale o wiele więcej jest w nim minusów.
W naszym nastoletnim wieku nie zdajemy sobie sprawy z wielu chorób. Problemy ze słuchem, pogorszona pamięć, zawał. To tylko parę z wielu możliwych. Nasi dziadkowie, starsi sąsiedzi codziennie narażeni są na ból i samotność, która wcale nie pomaga.
Także problemem, choć i sensem wielu dojrzałych osób są ich dzieci. Codzienna troska, strach. Kiedy człowiek zostaje sam w domu, spełnił swoje fascynacje zawodowe, parokrotnie częściej myśli o tym co mu na świecie pozostało. Często jednak bywa tak, że dzieci są daleko i wtedy zostaje tylko telefon.
Jednym z wielu problemów jest strach przed śmiercią. Ludzie pomału zaczynają zdawać sobie sprawę, że ich czynne życie na ziemi dobiega końca. Dla niektórych jest to ulga w cierpieniu, a dla innych powód do męczarni.
4 3 4
  • Użytkownik Zadane
2010-02-20T14:43:03+01:00
Społeczeństwo jest organizmem złożonym z ludzi połączonych ze sobą wspólnym interesem - możliwością bezpiecznego przetrwania. W celu zapewnienia bezpiecznego życia społeczeństwo stara się organizować szereg struktur ochraniających sprawne funkcjonowanie ludzi zarówno w zdrowiu jak i w chorobie.

Społeczeństwo - to dzieci, ludzie dorośli i ludzie starzy. Dużo miejsca poświęca się w mass-mediach dzieciom i ich chorobom (bo są kontynuatorami i realizatorami naszych dążeń), ludziom w średnim wieku (bo zmniejszenie efektywności ich działania pogarsza poziom funkcjonowania społeczeństwa), natomiast bardzo rzadko opisuje się radości i smutki wieku podeszłego. Mechanizm pomijania problemów ludzi starych jest prawdopodobnie złożony:

1.Wskutek fizjologicznego spadku aktywności i wydolności fizycznej w tym wieku działania ludzi starych nie są tak spektakularne, aby można było nimi epatować czytelników;
2.U ludzi młodych obecny jest lęk przed starością - ludzie starzy pokazują nam jacy będziemy ze wszystkimi ułomnościami, niewydolnościami i licznymi chorobami;
3.Propagowany jest kult młodości i zdrowia w pogoni za sprawnością, efektywnością i umiejętnością urządzania się w życiu, w przeciwieństwie do dojrzałej refleksji, spokojnej powolności i zadumy nad własną niemożnością.
O ile opis chorób występujących w młodym wieku jest dla większości zdrowego społeczeństwa pewną egzotyką, rzadkością, która wymaga wsparcia ze strony osób zdrowych, o tyle obraz chorób w wieku podeszłym jest swoistym memento o nadchodzącej śmierci.

Właśnie dlatego, że dotyczy to nas wszystkich, należy dokładnie poznać naszą przyszłość. Należy pisać o szczególnej sytuacji psychologicznej starego człowieka izolowanego od większości dobrodziejstw współczesnej cywilizacji, należy pisać o licznych przewlekłych, inwalidyzujących chorobach i w końcu, należy pokazać, że odpowiednio urządzona starość może być satysfakcjonującym okresem życia, radosnym podsumowaniem osiągnięć i bezpiecznym etapem życia.

1 5 1