Odpowiedzi

2010-02-20T12:33:04+01:00
Związek pustelnika z ukwiałem jest przykładem protokooperacji.
Pustelnik nie ma pancerza , a jego odwłok jest miekki. Dlatego , gdy jest jeszcze mały , szuka pustej muszli ślimaka i chowa w niej swój odwłok , a w razie niebezpieczeństwa kryje sie w niej cały. Służy mu ona jako pancerz. W mirę wzrostu pustelnik wielokrotnie zmienia muszle na coraz większe. W swych wędrówkach po dnie morskim ma wiernego towarzysza- przytwierdzonego do muszli ukwiała, który dzięki swym parzydełkom zapewnia mu obronę. W zamian ukwiał może przemieszczać się wraz z pustelnikiem który pomaga mu także zdobyć pożywienie.
26 3 26
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T12:34:41+01:00
Pustelnik nie ma własnego "domu" - skorupy, jak jak np. ślimaki. Zwierzę te szuka sobie schronienia w postaci muszel, aby chronić swój odwłok. Jeśli pustelnik znajdzie sobie odpowiednią muszlę, mieszka w niej do momentu aż nie będzie dla niego za ciasna. Gdy w tamtą się już nie mieści, wychodzi z niej i szuka sobie nowej - większej.
Występuje w symbiozie z ukwiałem. Pustelnik sadza na swojej muszli taki ów ukwiał i przemieszcza się razem z nim. Obydwoje mają korzyści. Pustelnik posiada ochronę w postaci ukwiału, który ma parzydełka, a ukwiał jest transportowany i ma większą możliwość zdobywania pokarmu. Czasem pustelnik przywiązuje się do swojego ukwiału, i jak przychodzi czas na zmianę muszli - przesadza swojego "obrońcę" na nową muszlę ;)
38 4 38