Odpowiedzi

2010-02-20T15:08:09+01:00
Tematem wiersza jest potzreba miłości i dobroci wobec innych .

Wiersz liczy trzy strofy :
- w pierwszej opisano następujaca sytułację : na brzegu krewęznika stoi samotna staruszka , dla niej jezdnia jest jak przepasc . Nie może szybko isc , boi się , że nie zdąży przejsc na drugą strone , bo choc nigdzie nie widac samochgodu , staruszka wie , ze zwykle jada one bardzo szybko i bardzo sie obawia niuwaznych kierowców.Kobieta zachowuje się niepewnie :"rozglada sie bojaźliwie " , "stawia stopę / nad przepaścią krawężniak cofa" . Obawa i bezradnośc to uczucia , jakie towarzyszą jej działaniu. Pierwsza siedmiostrefowa stofa zawiera opis starszej pani , z charakterystycznymi dla tego wieku elementami wyglądu : czrny stój , laska , okulary.
- w drugie zwrotce do staruszki podbiega chłopczyk i przeprowadza ją na druga stronę ;
- w trzeciej podmiot liryczny opisał , jakie znaczenie dla staruszki miał ten pozornie drobny gest.
"Rozstąpiły się straszliwe ciemności " , staruszka przestała sie bac . Ten gest staje sie w wierszu symbolem dobroci , uczynnosci , zwiazkow miedzy ludzmi.
Podmiot liryczny nie jest w wierszu okreslony ; obserwuje starsza kobiete , probującą przejśc przez ulicę , i pomagającego jej chłopca .
Problemem jakim zajął siępoea , jest wzajemny stosunek ludzi do siebie . Nie zawsze znajdujemy czas i nie zawsze mamy ochot,ę , by poświęcic swoją uwagę innym . Jewst tak , ponieważ nie mamy w sobie tego , co odnalazł chłopiec. Na okreslenie tej wartości poeta uzył metafory (przenośni)
"w sercu / małego chłopca / świeci iskierka / milości " .
10 4 10
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T15:09:01+01:00
-wiersz wolny
-metafora
- ma trzy części:pierwsza to obraz wahającej się babci, druga- udzielonej przez chłopca pomocy, trzecia- poetycka, metaforyczna refleksja o świecie.
-nie ma rymów
-nie ma znaków interpunkcyjnych
22 4 22