Odpowiedzi

2010-02-20T14:31:07+01:00
Aniela Kowalik to główna bohaterka książki ,,Kłamczucha". Mieszkała w Łebie, miała ciężkie dzieciństwo, ponieważ wychował ją tylko ojciec, który był rybakiem, gdyż mama umarła, kiedy była jeszcze mała. Piętnastoletnia dziewczyna z powodu wielkiego uczucia postanowiła wyjechać do Poznania, zapisując się do Liceum Poligraficzno – Księgarskiego. Zamieszkała u kuzyna jej ojca; Mamerta Kowalika, później wynajęła pokój u cioci Lilii, opłacając go pracą u matki Pawła jako pomoc domowa.
Aniela nie była okazem piękna, choć sama tak uważała. Zawsze skromnie i estetycznie ubrana, nosiła wielkie okulary, które niestety nie dodawały jej urody, posiadała urok osobisty, oraz piękny uśmiech. Wcielając się w postać Franciszki Wyrobek ubierała się niezwykle pomysłowo; stare i wyciągnięte ubrania doskonale kontrastowały z jej aktorskim „tępym” wzrokiem, oraz wymową.
Skłonna do wielu kłamstw nie zastanawiała się nad ich konsekwencjami; można to zauważyć, kiedy Aniela oszukała Mamertów, mówiąc im, iż nie został jej przydzielony pokój w internacie. Była inteligentna- radziła sobie w trudnych sytuacjach, uparta; zawsze dążyła do wyznaczonego celu. Niezwykle pomysłowa; wskazuje na to sytuacja, kiedy wciela się we Franciszkę Wyrobek. Obdarzona talentem aktorskim dostała rolę Hamleta w przedstawieniu szkolnym. Odznaczała się odwagą; widzimy to na przykładzie, gdy postanowiła opuścić swój dom rodzinny w pogoni za miłością. Pozbawiona skrupułów, oraz egoistyczna; jako dowód można przytoczyć brak zaangażowania w poszukiwaniach zagubionych Mamerciątek. Pracowita i spontaniczna, nienawidziła nudy, gdyż zawsze coś działo się w jej życiu. Bardzo pewna siebie, tryskała energią. Jej dynamiczność zachęcała do pracy. Spontaniczna, nigdy nie dała się zaskoczyć, wymyślając, co raz to nowe kłamstwo. Czasami była życzliwa; wyraźnie zaznacza się ta cecha, gdy postanowiła oddać swojej rywalce rolę Ofelii w „Hamlecie”. Gadatliwa: nie umiała wysiedzieć cicho w towarzystwie choćby pięciu minut (siedziała spokojnie gdy była smutna, lub miała jakiś problem).
Mimo,. ze Aniela ma wieke wad jest pozytywna, ponieważ nigdy się nie nudzi i jest pomysłowa.
liczę na naj...
3 4 3