Odpowiedzi

2010-02-20T15:13:16+01:00
Religia % społeczeństwa
Chrześcijanie 70,6
Bezwyznaniowi/pozostali 26,6
Muzułmanie 1,5
Buddyści 0,8
Żydzi 0,5
Australijczycy postrzegają samych siebie jako otwartych, swodobnych i naturalnych. Najczęściej zwracają się do siebie po imieniu. Uściskiem dłoni witają nowo poznaną osobę, a przyjaciela przytuleniem albo pocałunkiem w policzek. Najczęstszym pozdrowieniem jest kolokwialne 'g'day' (good day). W czasie rozmowy za uprzejmy uważany jest konakt wzrokowy z interlokutorem. Z kolei wśród ludności aborygeńskiej odwracanie wzroku postrzegane jest jako wyraz szacunku.Ponieważ Australia była niegdyś kolonią angielską, to do dziś widać tu duży wpływ kultury brytyjskiej. Wpływ ten nie ogranicza się do lewostronnego ruchu drogowego, ale rozciąga się również na upodobania kulinarne. Jednak prawdopodobnie z powodu pewnej monotonności kuchni angielskiej dzisiejsza kuchnia australijska bazuje nie tylko na tradycjach brytyjskich, ale również amerykańskich i azjatyckich. W każdym większym mieście można bez trudu dostać takie dania jak typowe dla USA: rybę z frytkami, hot - dogi, grilowane steki czy hamburgery. Bez większego kłopotu kupimy też potrawy rodem z całego świata. Australijczycy jedzą zarówno tureckie kebaby, jak i japońskie sushi, typowo chiński ryż z dodatkami lub włoską pizze i spagetti.
dajjjjjj naj
pLiZ
11 2 11
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T15:14:13+01:00
Zabytki] Najważniejsze muzea
Akademie der Bildenden Kunst, Wiedeń
Albertina Graphic Arts Collection, Wiedeń
Kunsthalle Krems, Krems
Kunsthaus Graz, Graz
Kunstlerhaus, Wiedeń
Kunsthalle Wien, Wiedeń
Lentos Kunstmuseum/Museum of Modern Art, Linz
Leopold Museum, Wiedeń
MUMOK - Museum of Modern Art Ludwig Foundation, Wiedeń
Osterreichisches Museum fur Angewandte Kunst, Wiedeń


[Obyczaje i tradycje] Bale wiedeńskie
Bale są głęboko zakorzenione w austriackiej kulturze. W styczniu i lutym każdego roku, w czasie karnawału, bale odbywają się w niemal każdy weekend w różnych miejscach Wiednia. Można na nich tańczyć między innymi foxtrota, jive'a oraz oczywiście walca. Najbardziej znane bale to: Viennese Opernball, Philharmonic Ball, Imperial Ball, Flower Ball, Life Ball.

[Zabytki] Katedry i klasztory
Na terenie całej Austrii znajduje się wiele sanktuariów. Jedna z najwspanialszych katedr, Stephansdom (Katedra Św. Stefana), została zbudowana w XV wieku w Wiedniu. Innym ważnym miejscem religijnym jest opactwo augustyńskie i statua Św. Floriana w mieście o tej samej nazwie.
Wiele klasztorów cysterskich powstałych w XII wieku funkcjonuje do dziś. Popularnym celem pielgrzymek, jak i atrakcją turystyczną jest klasztor benedyktyński w mieście Melk nad Dunajem.
Obyczaje i tradycje] Rodzina
W Austrii poza tradycyjną rodziną (mąż, żona, dzieci) spotyka się także często (zwłaszcza w większych miastach) samotnych rodziców, samotnie mieszkających owdowiałych lub rozwiedzionych mężczyzn i kobiety, a także związki konkubenckie z dziećmi.
[Obyczaje i tradycje] Etykieta
Większość Austriaków wita się w formalny sposób, poprzez uścisk dłoni i pozdrowienie 'Gruss Gott' (szczęść Boże) lub 'Gruss dich' (bądź pozdrowiony). Żegnając się, wymieniają ponowny uścisk dłoni i mówią 'Auf Wiedersehen' (do widzenia). Starsi wiedeńscy mężczyźni mają w zwyczaju przy powitaniu całować kobietę w rękę lub mówić 'Kuss die Han' (całuję rączki). Do dobrego tonu należy otwieranie kobietom drzwi. Przed posiłkiem biesiadnicy wznoszą toast i życzą sobie 'Guten Appetit' (smacznego). Formalne tytuły, które są w powszechnym użyciu to 'Frau' (dla kobiety) i 'Herr' (dla mężczyzny).
[Obyczaje i tradycje] Małżeństwo
W Austrii w okresie wzrostu ekonomicznego (lata 1945-1960) można było zaobserwować boom na zawieranie związków małżeńskich. Dziś jednak niewiele młodych ludzi pobiera się, częste są natomiast rozwody i konkubinaty. Wiele kobiet chce mieć dzieci, ale nie zamierza wychodzić za mąż. Inne wybierają karierę zawodową i nie zakładają w ogóle rodziny.
[Obyczaje i tradycje] Godło
Czarny orzeł widniejący na austriackim godle jest narodowym symbolem. Korona na jego głowie reprezentuje klasę średnią, trzymane w szponach sierp i młot odpowiednio rolników i robotników. Zerwane łańcuchy symbolizują wolność od nazistowskiej kontroli. Na piersi orła widnieje tarcza o kolorach flagi austriackiej: czerwonym i białym.[Obyczaje i tradycje] Wyznania
73,6% mieszkańców Austrii to katolicy, a 4,7% protestanci. Około 12% populacji nie należy do żadnego z kościołów. Wśród pozostałych bardziej liczne grupy wyznaniowe to około 300 tysięcy muzułmanów, 180 tysięcy wiernych prawosławnych i 7 tysięcy Żydów.
[Obyczaje i tradycje] Języki
Austria jest jedynym poza Niemcami krajem, w którym urzędowym językiem jest niemiecki. Około 98% mieszkańców kraju mówi w języku wysokoniemieckim lub jednym z jego dialektów. Austriacka odmiana niemieckiego brzmi 'łagodniej' niż ta używana w Niemczech i ludzie posługujący się tym językiem potrafią łatwo odróżnić jedną od drugiej. Zamieszkujące w południowej i wschodniej części Austrii mniejszości słowiańskie mówią po słoweńsku i chorwacku.
[Obyczaje i tradycje] Kraj kompozytorów
Austria jest niewielkim krajem, jednak od wieków wydaje wspaniałych artystów. Najbardziej znani są urodzeni na jej terenie kompozytorzy: Wolfgang Amadeus Mozart, Joseph Haydn, Franz Schubert, Anton Bruckner, Johann Strauss, Gustav Mahler, a także przedstawiciele Drugiej Szkoły Wiedeńskiej: Arnold Schoenberg, Anton Webern i Alban Berg.
6 4 6