Napisz charakterystykę Marcina Borowicza z powieści SYZYFOWE PRACE .

Muszą być wymienione i podane przykłady do takich cech jak(do charakteru) :
(na początku nauki) :małomówny , nieśmiały , tęskni na rodzicami(szczególnie za matką),przerażony nowa sytuacją
(po pewnym czasie nauki) ciekawy świata , wesoły , odważny , uczynny , wrażliwy , ulubieniec Zalewskiego , ulega wpływom rusyfikacji , łatwowierny , koleżeński , wyrzeka się religii i narodowości , poczucie własnej narodowości , gotowy przeciwstawić się rusyfikacji , zdolny do miłości od pierwszego wejrzenia , subtelny , uparty , nabiera pewności siebie , potrafi odróżnić dobro od zła , nowy system wartości

w wyglądzie : duzy , tęgi , muskularny , czarne oczy , geste brwi , włosy przystrzyżone na jeża

1

Odpowiedzi

2010-02-20T15:52:31+01:00
CHARAKTERYSTYKA MARCINA BOROWICZA.
MARCIN BOROWICZ-jest jednym z trzech głównych bohaterów ksiązki Stefana Żeromskiego. ,,Był to duży, tęgi, muskularny chłopak ośmioletni, z twarzą nie tyle piękną, ile rozumną i miłą. Oczy miał czarne połyskliwe, w cieniu gęstych brwi ukryte. Włosy krótko przystrzyżone >>na jeża<< okrywała barankowa czapka wciśnięta aż na uszy.”
Tak autor opisał jednego z trzech głównych bohaterów tuż przed pójściem do swej pierwszej szkoły. Ja od siebie mogę dodać jeszcze, że był on wtedy chłopcem dosyć wrażliwym i płaczliwym, co nieco odbijało się na jego urodzie, choć on starał się jak mógł aby ów fakt ukryć.
Marcin z domu wyniósł pewne wartości oraz naukę, a mianowicie wychowywany był na patriotę. Szczególnie sytuacja w kraju po powstaniu potrzebowała takich ludzi, ale ten młody chłopiec trochę ,,błądził” zanim udało mu się znaleźć tą drogę dla siebie.
Śmierć matki spotęgowała uczucie osamotnienia, wywołała ból, żal i rozpacz. W ślad za tymi przeżyciami postępowało zaniedbanie się w nauce. Jednocześnie Marcin związał się z kolegami, którzy wywierali na niego zły wpływ. Najważniejsze stało się oszukiwanie nauczycieli, ściąganie, podpowiadanie, wagary i uciekanie z kościoła. Cechy Marcina, które uwydatniają się po śmierci matki, to słabość woli i charakteru wymagającego oparcia na drugiej osobie i podatność na wpływy

mam nadzieję że troche pomogłam :)