Odpowiedzi

2010-02-20T21:35:57+01:00
Michał Jerzy Wołodyjowki to głowny bohater trylogii Henryka Sienkiewicza.Wołodyjowki był najlepiej władającym szablą ryzerzem w Rzeczpospolitej , chlubą polskiego narodu.Pełnił rolę komendanta chorągwi i nazwywano go rownież Hektorem Kamienieckim.

Był szlachetny i prawy , świetnie znał obyczaje rycerskie i dworskie.Wielki , odważny i mężny rycerz a także przyciel ( Ketlinga).Wobec poddanych był wyrozumiały i życzliwy , zawsze uśmiechnięty i z poczuciem humoru i właśnie tym zjednywał sobie przyjaciół.

Jego wygląd nie przypominał o jego wielkości.Mężczyzna niskiego wzrostu nazywany "małym sokołem" lub "małym rycerzem" o charakterystycznym wąsiku , któtym śmiesznie poruszał gdy był zdenerwowany.

Nie miał on szczęścia w miłości.Jego pierwsza miłość - Anulka , ginie z rąk bandy zbójców w drodze do ślubu.Gdy zakochał sie w Krzysi ona wolała Ketlinga.Dopiero trzecia kobieta jego życia - Basia , pozwala mu zapomnieć o przeżytych tragediach.

Wyznawał zasadę "Bóg , Honor , Ojczyzna".Bogu przysięgał , że nie wpuści nieprzyjaciela do zamku.Honor cenił ponad życie - nie złamał przysiegi ani danego słowa , wolał zginąć.Ojczyżnie był wierny po grób.

Michał Wołodyjowski jest wzorem do naśladowania a szczególnie cechy jakie posiadał tj.odwaga , honor , wierność , wiara w Boga , przyjacielskość , szlachetność , prawośc , życzliwość , wyrozumiałość a gdy trzeba stanowczośc i siła. ;]
Zgaduje ze jesteś ślepy I nie widzisz ze tam pisze 110 ulic :)