Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T17:45:22+01:00
To jeden z wielu szczególnych rodzajów tkanki łącznej; charakteryzuje się tym, że substancja międzykomórkowa jest przesycona solami wapnia (fosforan, węglan) i tworzy wokół kanałów naczyniowych (A) koncentrycznie ułożone blaszki tworzące większe, walcowate jednostki strukturalne; między blaszkami, w jamkach kostnych (B), rozlokowane są komórki tworzące tkankę kostną: osteocyty, osteoblasty, osteoklasty, komórki osteogenne. Tkankę kostną można podzielić na: grubowłóknistą (włókna kolagenowe nie są uporządkowane, występuje u niższych kręgowców i zarodków wyższych kręgowców) i blaszkowatą (włókna kolagenowe są skierowane w tym samym kierunku, co czyni komórki silniejszymi, występuje u dorosłych wyższych kręgowców).
\Tkanka łączna (textus connectivus) - jedna z podstawowych tkanek zwierzęcych, jest charakterystyczna dla zwierząt przechodzących dwie fazy gastrulacji i powstaje z mezenchymy, choć niektóre komórki pochodzą z neuroektodermy.

Opis budowy kości
BUDOWA FIZYCZNA :

OKOSTNA - ochrania kość od zewnątrz: jest dobrze unerwiona i unaczyniona. Odtwarza i buduje kości,

NASADA GÓRNA - zbudowana z tkanki gąbczastej,

TRZON - zbudowana z tkanki kostnej zbitej. Jest on bardzo twarda i sprawia że kość jest twarda,

JAMA SZPIKOWA - przestrzeń znajdująca się wewnątrz trzony, wypełniona szpikiem kostnym,

SZPIK KOSTNY CZERWONY - tkanka krwiotwórcza wytwarza wszystkie rodzaje komórek krwi,

BUDOWA CHEMICZNA :

OSSEINA - nadaje kościom sprężystości,

SOLE MINERALNE - (gł. węglowodany i wapń), które nadaj kości twardości i wytrzymałości,

KOŃCZYNA GÓRNA (RĘKA)
BUDOWA:
ramienia,
łokciowa,
promieniwa,
nadgarstka,
śródręcza,
  • Użytkownik Zadane
2010-02-20T22:39:43+01:00
Tkanka łączna (textus connectivus) - jedna z podstawowych tkanek zwierzęcych, jest charakterystyczna dla zwierząt przechodzących dwie fazy gastrulacji i powstaje z mezenchymy, choć niektóre komórki pochodzą z neuroektodermy

Komórki tkanki łącznej wytwarzają dużą ilość substancji międzykomórkowej, która wypełnia przestrzenie między nimi i składa się z istoty podstawowej oraz włókien. Tkanka łączna ma za zadanie: spajać różne typy innych tkanek, zapewniać podporę narządom i ochraniać wrażliwe części organizmu.

BUDOWA I FUNKCJE TKANKI KOSTNEJ


Przez szereg lat układ szkieletowy (kościec) stanowiący średnio 15 - 20% masy ciała traktowany był raczej drugorzędnie; jego rolę sprowadzano do mechanicznej podpory dla mięśni i ochrony narządów wewnętrznych. Stosunkowo niedawno zainteresowano się znaczeniem tkanki kostnej w procesach przemiany materii. Zwrócono również uwagę na duże zróżnicowanie kości pod względem budowy i czynności.

Z pewnym uproszczeniem można przyjąć, że istnieją dwa zasadnicze rodzaje kości, mianowicie kość zbita i gąbczasta.
  • Użytkownik Zadane
2010-02-20T22:43:49+01:00