Odpowiedzi

2010-02-20T18:29:17+01:00
W "Antygonie" Sofoklesa zostaje przedstawiony konflikt dwóch osób: króla Kreona i młodej dziewczynu. Moim zdaniem Antygona miała rację łamiąc zakaz władcy. Na potwierdzenie słuszności moich poglądów przytoczę kilka argumentów.
Jestem przekonana, że dziewczyna pochowałą swojego brata, ponieważ bardzo go kochała. Ogromnie przeżyła jego śmierć, długo nie mogła pogodzić się ze stratą. Uważam, że śmierć kogoś bliskiego jest ogromnym ciosem dla człowieka i odznacza swoje piętno na całe życie.
Niewątpliwie Antygona uważał, że każdemu należy się pochówek. Niezależnie od wieku, płci czy sposobu życia, człowiekowi po śmierci należy się godny pogrzeb. Przekonana o słuszności swojej decyzji dziewczyna dokonała symbolicznego pochówku brata. Ponadto bała się gniewu bogów, którzy według dziewczyny mogli ukarać dotkliwie jej rodzinę.
Sądzę jednak, że głównym motywem złamania zakazu Kreona jest uznanie przez Antygonę wyższości praw boskich nad ludzkimi. Zgodnie z przekonaniami dziewczyny władza ziemska przemija, a niebiańska trwa i trwać będzie do skończenia świata. Przekonana o swej niewinności Antygona liczyła bardziej na nagrodę po śmierci niż karę na ziemi.
Przytoczone przeze mnie argumenty potwierdzają słuszność mojego przekonania o niewinności Antygony. Uważam, że dziewczyna miała rację łamiąc zakaz Kreona.