Odpowiedzi

  • Użytkownik Zadane
2010-02-20T18:37:36+01:00
Jeżeli chodzi o bilogię to antagonistycznie do siebie działają mięśnie, albo układy współczulny i przywspółczulny, albo na przykład zwyczajna waga szalkowa: gdy jedna szalka opada gruga sie podnosi, a jezeli o nieantagonistyczne to niestety w tej chwili nic nie przychodzi mi do głowy ;)
9 1 9
2010-02-20T20:52:42+01:00
Zależności antagonistyczne: amensalizm, konkurencja, drapieżnictwo i pasożytnictwo.

AMENSALIZM- to typ oddziaływania ujemnego, w którym populacja jednego gatunku hamuje rozwój drugiej populacji (np. grzyby produkujące antybiotyki (penicylinę) hamują rozwój bakterii; brzoza oddziałująca ujemnie, np. na sosnę)
KONKURENCJA-zachodzi między osobnikami zamieszkującymi tę samą niszę ekologiczną lub żywiącymi się tym samym pożywieniem (np. żaba wodna i żaba trawna, antylopa, zebra, bawół);

DRAPIEŻNICTWO- dotyczy przede wszystkim zwierząt i zachodzi w układzie drapieżca -ofiara (np. lis zjada zająca);

PASOŻYTNICTWO- to negatywny typ zależności między organizmem żywiciela a pasożytem, gdyż pasożyt żyje kosztem i działa na szkodę gospodarza równocześnie nie mogąc bez niego utrzymać się przy życiu. Pasożyty dzielimy na zewnętrzne(np. kleszcze, wszy, pchły) i wewnętrzne (np. tasiemce, nicienie, przywry, bakterie)

NEUTRALIZM- to typ obojętnego pod względem ekologicznym współżycia jednej populacji obok drugiej (np. sikorka i bocian);

Zależności nieantagonistyczne to: komensalizm, protokooperację, mutualizm.

KOMENSALIZM- to typ współżycia , między dwoma gatunkami, w których jeden czerpie korzyści nie przynosząc korzyści ani szkody drugiemu( np. różanka i małż; rekin i podnawka);

PROTOKOOPERACJA- jest to współżycie dwu gatunków czerpiących korzyści swojej obecności, ale jednocześnie nie będących całkowicie uzależnionymi od siebie(np. krab pustelnik i ukwiał);

MUTUALIZM- zwany także symbiozą, to nieodzowna, ścisła współzależność dwu gatunków czerpiących obopólne korzyści przy czym jeden jeden gatunek nie jest zdolny do życia bez obecności drugiego(np. rośliny motylkowe i bakterie brodawkowe wiążące azot; termity i wiciowce rozkładające celulozę).

:)
19 3 19
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T21:04:13+01:00
Antagonistyczne czyli takie gdzie populacja jednego gatunku wyrządza szkody populacji innego gatunku.

Nieantagonistyczne - kiedy obie populacje bądź jedna z nich są ze sobą powiązane korzystymi oddziaływaniami:
*mutualizm - populacje nie są zdolne do życia jedna bez drugiej (np. drzewa i grzyby, a tak szczegółowo to brzoza i koźlarz babka)
*protokooperacja - populacje odnoszą wzajemne korzyści, ale mogą także żyć samodzielnie (np. bąkojady i antylopa kudu, które czyszczą skórę antylopy z pasożytów)
*komensalizm - współżycie przynosi korzyść populacji jednego z gatunków, ale nie wywiera wpływu na populację drugiego (np. lwom jest obojętne to, że resztki upolowanej przez nie ofiary zjadają inne zwierzęta) - w komensalizmie chodzi głównie o pożywienie.

Mam nadzieję, że wytłumaczyłam wszystko jasno:)
14 3 14