Odpowiedzi

2010-02-20T19:40:46+01:00
Wielki Post to czas pokuty, przygotowujący do przeżycia największych świąt dla chrześcijan, Świąt Wielkanocy. Obejmuje on okres liczony od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Tradycyjnie Wielki Post określany bywa jako czterdziestodniowy, choć w rzeczywistości obejmuje 46 dni kalendarzowych.
W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III wieku poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV wieku, na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został przedłużony do czterdziestu dni.
W VII wieku, Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, ich początek przypadał na środę. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowę popiołem.
2010-02-20T19:48:01+01:00
Wielki Post rozpoczynamy w środę Popielcową a kończymy rozpoczęciem Liturgi Wievzerzy Pańskiej w wielki czwartek.Wielki Post trwa 40 dni. W skład 40 dni pokuty nie wchodzą niedziele, gdyż są one pamiątką zmartwychwstania Chrystusa i mają charakter radosnego Triumfu nad grzechem i szatanem. Wielki Post trwa od 1 do 5 niedzieli wielkiego postu, zaś 6 niedziela nazywana jest Niedzielą Palmową. Środa Popielcowa wprowadza nas swoim charakterem w Wielki Post i sygnalizuje zadania jakie powinniśmy zrealizować.

Licze na NAJ........