Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-20T21:10:37+01:00
Zosia , gdy Tadeusz zobaczył ją po raz pierwszy , miała czternaście lat . Była szczupła , bardzo zgrabna , wręcz zwiewna - można ją było uznać , jak Hrabia , za nimfę , wróżkę . Tym bardziej , że lubiła przebywać w ogrodzie , wśród roślin . Ta sceneria jeszcze dodawała jej uroku . Twarz dziewczyny okalały jasne włosy , które w słońcu rzucały blask upodabniający ją do świętej z obrazkową aureolą . W pewien sposób stanowiła uosobienie natury , z którą miała bardzo silne związki .
Jej matką była Ewa ( dawna ukochana Jacka Soplicy) , córka Stolnika Horeszki , która z woli ojca poślubiła wojewodę i zmarła młodo na Syberii . Dziewczyna została sierotą , wychowywała się w domu Sędziego Soplicy . Pomagała tam w gospodarstwie , zajmowała się ogrodem i domem . Nie była wykształcona , obyta w wielkim świecie . Ubierała się skromnie , często biegała boso , ceniła sobie naturalność . Na jej utrzymanie łożył Jacek Soplica . W utworze szybko dorosła , dobrze wychowana .
Trudno cokolwiek powiedzieć o jej cechach charakteru . Z pewnością odznaczała się skromnością , była raczej nieśmiała , żywiła gorące uczucia patriotyczne . Pokochała Tadeusza - zaręczyła się z nim , ślub miał się odbyć już po zakończeniu wojny z Rosją .
2 2 2