Z ksiazki pt matura solutions intermediate mam zad 8 str 29 sa to 3 pyt dotyczące tekstu a brzmią one następująco
1)Would you expect a man or woman to do the jobs in exercise7??
2)Do you think men and women are better at different jobs, or equally good at all jobs? give reasons.
3)Would you mind doing a job that is tradionally carried out by people of the opposite sex?. Why?\why not?

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T18:02:02+01:00
1. aircraft pilot - man; astronaut - man; beauty therapist - woman;
builder - man; coal miner - man; flight attendant - woman; kindergarten - woman; teacher - man and woman;
lorry driver - man; nurse - woman; nanny - woman;
secretary - woman (nie wiem czy chodziło o dopasowanie według swojej opinii kobiete lub mezczyzne do danego zawodu?bo jeszcze nie przerabialiśmy tej strony)
2. I think they are better at diffrent jobs. For example: not everybody would trust their baby to a male nanny just for a simple reason - men doesn't have patience and sensitivity the women's got. I don't also imagine women working as a builder or doing another hard works, some jobs are precised for male or female.
3. No, I wouldn't mind that, I would just like to be sure that the person doing his job is a professional and his sex do not mind in doing his job.
----------------------------------------------------------------------------
2. Myślę że sprawdzają się lepiej w różnych zawodach. Na przykład: nie każdy powierzyłby swoje dziecko w ręce męskiej niani z prostego powodu - mężczyźni nie mają cierpliwości i czułości takiej jak kobiety. Nie obrażam sobie również kobiety pracującej na budowie lub pełniącej inną ciężką pracę fizyczną, niektóre roboty są ściśle określone dla meżczyzn lub kobiet.
3. Nie, nie miałbym nic przeciwko, chciałbym się tylko upewnic czy osoba pracująca w danym zawodzie jest profesjonalistą i płec nie przeszkadza jej w pełnieniu obowiązków
2 4 2