Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-20T22:10:46+01:00
Adaś Cisowski jest głównym bohaterem książki Kornela Makuszyńskiego pt.” Szatan z VII klasy”.
Bohater miał 17 lat i uczęszczał do chłopięcego gimnazjum w Warszawie, gdzie również mieszkał wraz ze swoimi rodzicami i czwórką rodzeństwa. Jego matka zajmowała się domem, zaś ojciec był lekarzem.

Charakteryzował się pękatą posturą, rozmierzwioną fryzurą i brązowymi, małymi oczami, którymi na świat patrzył śmiałym, bystrym i przenikliwym spojrzeniem, a także był bardzo silny i sprężysty. Spokojny, opanowany, zrównoważony chłopak.
Nigdy nie unosił się gniewem, zachowywał rozsądek w każdej sytuacji, co pozwalało mu wyjść z wielu opresji.
Zawsze wesoły i uśmiechnięty, wyróżniała go przenikliwość umysłu, zdolność logicznego myślenia i wnioskowania. Miał zdolności detektywistyczne. Wśród kolegów cieszył się dużym autorytetem.

Cechowała go dobroć, mądrość, odwaga, wrażliwość. Starał się postępować uczciwie. Żałował odkrycia metody profesora Pawła Gąsowskiego gdyż przysporzyło to zmartwień nauczycielowi. Całą winę wziął na siebie i nawet obiecał, że klasa nadrobi zaległości.

Zawsze postępował słusznie, uczciwie, uważał, że dla człowieka najważniejsza jest honor i godność. Umiał być dyskretny, nie doniósł na Staszka Burskiego, że ukradł pióro. Jako detektyw dokładny i skrupulatny , czasami zbyt pewny siebie. Wierzył w swoje szczęście, nawet podczas uwięzienia. Był żądny przygód, przewidywany, oraz trochę nudny.

Profesor nadał mu przydomek Szatan, co określało spryt i czyny bohatera.

Był to chłopiec, który miał życie wypełnione przygodami.