Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
  • Użytkownik Zadane
2010-02-20T23:01:48+01:00
Błona śluzowa, inaczej zwana śluzówką jest odpowiednikiem naskórka. Znajduje się po wewnętrznej stronie ciała. Z naskórkiem łączy się w otworach ciała, np. w jamie ustnej.

Jelito cienkie jest to najdłuższy odcinek przewodu pokarmowego u kręgowców rozpoczynający się za żołądkiem a kończący się odbytnicą lub stekiem, zaś u bezkręgowców jelitem nazywa się cały przewód pokarmowy.

Jelito cienkie składa się z trzech części:

* Dwunastnicy - która jest rurkowatym narządem o długości około 30 centymetrów. Łączy się on z żołądkiem a następnie przechodzi w jelito czcze. Tutaj wpada żółć z wątroby oraz sok trzustkowy z trzustki (o odczynie zasadowym w ilości około 2,5 litra na dobę).

* Jelita czczego - który jest rurowatym narządem o długości 2-5 metrów. W błonie śluzowej jelita cienkiego występują liczne gruczoły, wydzielające sok jelitowy lub zasadowy śluz (około 2 litrów na dobę). Błona śluzowa ma również mnóstwo malutkich, unerwionych wypustek, do których dochodzą bardzo cienkie naczynia krwionośne i limfatyczne. Każda wypustka (kosmek) ma na sobie mikrokosmki. Wchłania mleczko pokarmowe i za pomocą krwi dostarcza pożywienie do każdej żywej komórki organizmu. Tutaj odbywa się zasadnicza część trawienia.

* Jelita krętego - w którym dbywa się końcowe trawienie pokarmów. Jelito kręte kończy się zastawką krętniczo-kątniczą i przechodzi w jelito grube.

4 2 4