Odpowiedzi

2010-02-20T23:02:21+01:00
Miejsce występowanie :

Afryka, Azja Południowa, Bliski Wschód

Rozmnżanie::::Samice rodzą od 3 do 5 młodych po ciąży trwającej od 90 do 95 dni. Młode ważą po urodzeniu od 150 do 300 g. Od matki odłączają się między 13. a 20. miesiącem życia. Gepard może żyć ponad 20 lat. W przeciwieństwie do innych kotów, dorosłe samice nie mają swoich terytoriów i raczej unikają się wzajemnie. Samce czasami tworzą małe grupy, zwłaszcza jeśli pochodzą z tego samego miotu.


Przystosowanie::::
Ciało geparda jest świetnie przystosowane do szybkiego biegu. Jego nogi są bardzo długie i dzięki temu może on wykonywać
się jak łuk a następnie kurczy się tak silnie, że jego tylne łapy wysuwają się przed przednie. Długi, wyprostowany do tyłu ogon pozwala utrzymać mu równowagę. Gdy gepard ścigając swoją ofiarę, gwałtownie zmienia kierunek, jego ogon pełni rolę steru. Silne mięśnie i duże płuca umożliwiają gepardowi szybki start. Polowanie trwa zwykle ok. jednej minuty. Jeżeli gepard w tym czasie nie dopadnie swojej ofiary, nie ma szans na jej złapanie.

Ciekawostka:::::
Wielkość
Długość ciała 112 - 150 cm; wysokość w kłębie 70 - 90 cm
Masa ciała
39 - 62 kg
Liczba młodych
3 - 5
Długość życia
Do 12 lat na wolności

Umiejętność szybkiego biegania jest dla wielu zwierząt bardzo ważna - w czasie polowania czy ucieczki przed wrogiem. Zając, pies gończy lub koń wyścigowy pokonują w ciągu 5 sek. odległość 100 m. Gepardowi udaje się tego dokonać w ciągu 3 sekund. Odpowiada to 120 km/h.

2 4 2
2010-02-21T00:47:05+01:00
SZympansy zamieszkuja afrykanskie dzungle. Zyja w grupach rodzinnych i maja bardzo rozwiniete stosunki spoleczne. Na przywitanie dotykaja sie koncami palcow, caluja sie lub poklepuja po plecach. Szympans jest zdecydowanie gwiazda numer jeden w kategorii inteligencji zwierzecej, gdyz posluguje sie narzedziami: rozbija kamieniem orzechy, rzuca we wrogow kamieniami lub pije robiac siobie z liscia czarke. Zyje przede wszystkim na drzewach, ale schodzi rowniez na ziemie i potrafi biec, utrzymujac sie, tak jak my, na dwoch tylnich konczynach. Wieczorem cala rodzina zbiera sie na wielkim drzewie i i przygotowuje sobiee z galezi gniazda, zeby spedzic w nim noc. Samica moze zostac matka majac 5 lub 6 lat. Ciaza trwa 9miesiecy, tak jak u czlowieka. Chociaz maly szympans jest sympatyczny i smieszny, uwielbia bawic sie i psocic, nie zapominaj, ze dorosly jest zwierzeciem bardzo silnym i nie nalezy wchodzic mu w droge. Duzy samiec moze mierzyc 1,7m i wazyc ok 70kg. W zoo umieszcza sie czesto szympansy na malej wyspie. Dlaczego? Bo nie umieja one plywac i wobec tego nie moga uciec.
1 5 1