1. Dlaczego w przypadku Polski mówimy o polskim państwie podziemnym, a nie o ruchu oporu, jak w większości okupowanych krajów Europy??
2. Kto przejął urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej po klęsce wrześniowej? Kto został premierem? Gdzie znalazł siedzibę Rząd RP na uchodźstwie?
3. Jakie piony wchodziły w skład Polskiego Państwa Podziemnego?
4. W jaki sposób kształtowało się podziemne wojsko?
5. Kim był i czym zajmował się Jan Karski?

Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. DAM NAJ!

1

Odpowiedzi

Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T09:34:43+01:00
Ad.1) W przypadku polski mówimy o polskim państwie podziemnym, ponieważ Polacy w większości działali tajnie w kanałach, podziemiach. Ruch oporu jest zauważalny.

Ad.2) Premierem początkowo był Mikołajczyk, potem Arciszewski, zaś ostatnim prezydentem na uchodźstwie był Ryszard Kaczorowski. Początkowo siedzibą był Paryż, później Angers (Francja) i potem Londyn.

Ad.3) Pion wojskowy i cywilny.

Ad.4) Początkowo była Służba Zwycięstwu Polski (SZP) tocząca walkę o wyzwolenie Polski, odtworzenie i reorganizację armii polskiej oraz powołanie tymczasowych ośrodków władzy, Sikorski rozwiązał SZP, a w jej miejsce powołał Związek Walki Zbrojnej (ZWZ). Na końcu utworzono Armie Krajową (AK), która miała służyć scaleniu wszystkich grup wojskowych, podległych różnym polskim podziemnym ugrupowaniom politycznym, w jedną organizację, podległą rządowi RP na uchodźstwie.

Ad.5) Był świadkiem Holokaustu. Dostał się do niewoli, ale uciekł w 1939r. i zaczął działalność konspiracyjną. Był kurierem władz podziemnych do rządu polskiego na uchodźstwie we Francji. Wpadł w ręce gestapo, ale został odbity przez ZWZ, potem działał w AK.


Korzystałam w większej części z Wikipedii.