Odpowiedzi

2010-02-21T10:26:50+01:00
Wojnę poprzedziło:
włączenie w 1938r. Austrii do III Rzeszy (Anschluss)
anektowanie przez Niemcy części (a w 1939r. całości) Czech i Moraw - to tzw. układ monachijski)
żądania terytorialne Niemiec wobec Polski dotyczące Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza oraz odrzucenie ich przez Polskę
potwierdzenie sojuszu polsko-francuskiego w 1938r.
gwarancje polsko-brytyjskie z 25 sierpnia 1939r. o wzajemnej pomocy w razie ataku niemieckiego
zawarcie porozumienia sowiecko-niemieckiego w 1939r. (pakt Ribbentrop-Mołotow), w którym obie strony dokonały podziału strefy wpływów w środkowo-wschodniej Europie.


II wojna światowa rozpoczęła się serią błyskawicznych zwycięstw Trzeciej Rzeszy Adolfa Hitlera.
Wojna dla Polski zaczęła się dwa razy - 1 września 1939r., kiedy wojska niemieckie wkroczyły na polskie terytorium i 17 IX, kiedy to samo zrobił Związek Radziecki. Wojska niemieckie w ciągu miesiąca pokonały armię polską i wspólnie z ZSRR dokonały IV rozbioru Polski.

Normandia: Armia niemiecka na przełomie kwietnia i maja 1940r. zajęła Danię i Norwegię. 10 maja rozpoczęła się niemiecka inwazja na Holandię i Belgię.
Francja: Czołgi hitlerowskie przełamały umocnienia w Ardenach w północnej Francji i przebiły linię Maginota. 26 maja otoczone przez Niemców wojska brytyjskie wycofały się do Dunkierki, portu w północnej Francji. Okręty brytyjskiej marynarki wojennej ewakuowały z portu 224 tys. żołnierzy brytyjskich i 95 tys. sprzymierzonych. 14 czerwca hitlerowcy wkroczyli do Paryża. 22 czerwca Francja podpisała rozejm z Niemcami. Została podzielona na strefę okupowaną przez Niemcy i państwo Vichy, utworzone na południu kraju, gdzie władzę sprawował rząd kolaboracyjny.
Wielka Brytania: Między 10 lipca a 15 września’40 rozegrała się słynna bitwa o Anglię: niemieckie lotnictwo Luftwaffe usiłowało zniszczyć Brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne (RAF)
1 5 1