Odpowiedzi

2010-02-22T13:44:30+01:00
Jan Czerski - wspaniały badacz Bajkała i północno-wschodniej Azji. Urodził się w polskiej czlacheckiej rodzinie. Kiedy upłynęło mu 10 lat, umarł jego ojciec. Najpierw Jan dorastał w domu a potem posłango go do Wilna do szlacheckiego instytutu. Tam zaczął uczyć się europejskich języków, stał się dusza społeczeństwa - pasjonował się tańcem, zajmował się muzyką. Kiedy wybuchło powstanie w 1863 roku stanął walczyć za wolnośc swojej ojczyzny. Pozostawił instytut, Wilno i uciekł w powstańczy oddział.

Jan Czerski miał 18 lat, kiedy powstanie zostało stłumione. Na zawsze został zesłany przez żołnierzy na sybir, w karny batalion w Omskie. Tam po roku Jan otrzymał zgode na wyjazd na Irkutsk. W Irkutsku spotkał go inny zesłaniec polski - Aleksander Czekanowski. Jan bardzo interesował się geografią i postanowił bywać w oddziale geograficznego towarzystwa w Irkutsku. Dużo czytał, pomagał Czekanowskiemu. Tak właśnie zżył się z syberyjską ziemią. Praca pochłoneła go. Wiosną 1873 roku Czerski razem z Gartungiem z którym dziesięć lat temu zapoznał się na etapie, to znaczy w drodze na sybir, udał się w swoją pierwszą naukową ekspedycję. Jadąc dotarli oni do Tunkijskiej doliny.
Stamtąd rozeszli się w różne strony. Gartung miał zamiar zbierać rosliny i minerały. Jan miał zamiar zbadania wschodniej części zbocza. W 1877 roku Syberyjski oddział geograficznego towarzystwa umocnił ekspedycję w celu zbadania brzegów Bajkała. Była ona obliczona na cztery lata i polecona Czerskiemu, którego imie było już znane w kregach naukowych. Dużo lat poswięcił Jan Czerski zbadaniu Sybiru i Bajkału. W końcu swoich podróży przyjechał do Petersburga gdzie w akademi nauk został powitany jak długo oczekiwany gość, nazwali go najlepszym geologiem Syberii. Liczne towarzystwo uczonych wybrało go swoim członkiem. Jan czerski opisał swoje badania zachodniego wybrzeża Bajkału i wschodnich Sajan. Imieniem wielkiego polaka i naukowca nazwano jeden z grzbietów Syberyjskich gór - grzbiet Czerski.

Mam nadzieję że będzie dobrze :) chcoiaż nie jestem pewna czy dobrze przetłumaczyłam nazwy miejsc i nazwiska osób
1 5 1