Odpowiedzi

  • M093
  • Początkujący
2010-02-21T12:36:54+01:00
2.Przyczyny wojen punickich skupiały się wokół sporów o wpływy polityczne i gospodarcze w zachodniej części basenu Morza Śródziemnego.

3.Każda z wojen, pomimo zmiennego przebiegu i okresów przewag kartagińskich przyniosła wygraną Rzymianom, którzy stopniowo przejmowali posiadłości i wpływy Kartaginy, by w końcu zniszczyć ją zupełnie, a jej ludność zgładzić lub wziąć w niewolę.

Zwycięstwa w wojnach punickich pozwoliły Rzymowi na stworzenie imperium rzymskiego w zachodniej części Morza Śródziemnego

1 2 1
Najlepsza Odpowiedź!
2010-02-21T12:47:55+01:00
Zad 1
1. Pogarszająca się sytuacja gospodarcza
2. Najazdy obcych plemion
3. Wysokie podatki, ściągane brutalnymi metodami
4. Upadek Miast
5. Częste wybory wodzów wynoszonych na tron przez armię
zad. 2

Rzym atakował Kartaginę gdyż miała ona dobrze rozwinięty handel, duży wybór rzemiosła, wielu niewolników. Posiadała także bardzo dobre ziemie na których można byłoby uprawiać gospodarkę.

zad 3

W 1 i 2 wojnie Kartagina oddała Sycylię, zapłaciła kontrybucję, ograniczyła flotę, utraciła także posiadłości w Hiszpanii. W trzeciej wojnie Punickiej cała Kartagina została podbita przez Rzym

zad. 4

Juliusz Cezar ograniczył bezpłatne rozdawanie zboża w Cesarstwie dzięki czemu imperium się wzbogacało. Kontrolował urzędników zbierających podatki dlatego było mniej oszustw. Przeprowadził reformę kalendarza. Działał jak najlepiej by jego Cesarstwo było doskonałe.
5 3 5