Odpowiedzi

2009-10-15T15:17:55+02:00
Po śmierci braci antygony władzę w państwie obją jej wój-kreon. zakazał on pochówku jednego z swych siostrzenców-polinejkesa.antygona nie wysłóchała zakazu i urządziła symboliszny pogrzeb dla brata. kreon wściekł się z tego powodu skazał antygonę na śmierć.
Najlepsza Odpowiedź!
2009-10-15T15:19:34+02:00
Po śmirci Eteoklesa( pochowany jako obrońca) oraz Polinejkesa(uznany za wroga i zdrajce) , nowy Krol Kreon postanowil nie pochowac Polinejkesa. Gdy Antygona sie o tym dowiedziala postanowila pochowac brata. O popmoc poprosila Ismene, siostre Antygony, jednak ona nie zgodzila sie z nia pochowac brata.
Antygona sama nie była w stanie wykopac grobu i przeniesc do niego zwlok, wiec dokonala symbolicznego pogrzebu, przysypijac ziemia cialo Polinejkesa. Przy pierwszej probie pogrzebania brata, sploszyla ja straz.
Antygona po raz drugi przybyla zakopac zwloki swojego brata. Złapala ja straz i zostala zaprowadzona do krola, Kreona. Krol nakazal ja zywcem zamurowac w grobowcu Labdakidow.Na wiesc o wyroku, Ismena postanowila wziazc polowe wyroku na siebie, umrzec razem z siostra,ale ona odrzucila jej ofiare.Za Antygona wstawil sie rowniez Hajmon,syn Kreona,narzyczony Antygony. Mimo ostrzeżen syna , Kreon nie odwolal okrutnego wyroku. Prowadzona na smierc Antygona, zegna sie z zyciem ,zaluje tego, czego nie zdazyla jeszcze zrobic. Kroen otrzymuje jeszcze jedno ostrzezenie od swojego wrozbity Tyrezjasza,ze moze wywolac gniew Bogow, ktory dosiegnie rodziny krola.
Pod wplywem wrozby, Kreon postanowil zmienic swa decyzje, ale niestety bylo juz za pozno. Antygona powiesila sie, Hajmon przebil sie mieczem przy jej zwlokach, Eurydyka,zona Kreona,popelnila samobojstwo.